Na seznamu tudi podjetja z več sto delavci

Na sramotnem seznamu je 5620 podjetij in 1418 obrtnikov, ki med januarjem in majem niso najmanj trikrat niso nakazali plač svojim delavcem. V večini neodgovornih poslovnih subjektov so zaposleni do trije delavci, na seznamu pa so tudi podjetja z več sto delavci.

Med drugimi je na seznamu zaslediti tudi hrvaško ministrstvo za zunanje zadeve, ki štiri mesece ni izplačalo plače enemu delavcu. So tudi vrtci, verske ustanove, hrvaški Rdeči križ, politične stranke in odvetniške družbe.

Do tri leta zapora

Zakon o delu določa, da morajo podjetja najpozneje do 15. v mesecu nakazati plačo za predhodni mesec. V nasprotnem delodajalci tvegajo tudi tri leta zapora, ker je neizplačilo plač na Hrvaškem kaznivo dejanje. Izjema so podjetja, ki niso plačala delavcev zaradi finančne blokade poslovanja.

"Delodajalci morajo biti odgovorni. Če podjetja nimajo sredstev na računih, bomo šli na zasebne račune njihovih lastnikov," je napovedal minister za delo in pokojninski sistem Mirando Mrsić. Delavce je spomnil na zakonsko možnost, da lahko že po prvi neizplačani plači začnejo stavkati.

Delavce pozvali, naj prijavijo delodajalce

Davčna uprava je ponudila tudi brezplačno telefonsko številko in delavce pozvala, naj prijavijo delodajalce, ki ne izplačujejo mesečnih dohodkov ali zamujajo z nakazili.

Ministrstvo za delo in pokojninski sistem ima v svojih evidencah 55.000 delavcev, ki od začetka leta niso prejeli plače dva ali več mesecev. Gre za približno štiri odstotke vseh zaposlenih na Hrvaškem. Napovedali so, da bodo seznam osvežili vsak teden.