Osebe bodo pod pasivnim zdravniškim nadzorom 21 dni. V tem času ne bodo v izolaciji, njihovo gibanje pa ne bo omejeno. Pomoč epidemiologov bodo poiskali le v primeru, če bi se pri njih pojavili vročina, bruhanje, driska, glavobol ali vnetje grla, so dodali na spletni strani ministrstva.

Na hrvaškem ministrstvu za zdravje so poudarili, da nobena izmed oseb, ki so pod preventivnim zdravstvenim nadzorom, nima simptomov ebole. V Zagrebu ne pričakujejo, da bo kdorkoli izmed njih zbolel za ebolo.

Večinoma gre za hrvaške državljane, ki so bili zaposleni na naftnim ploščadih ali so bili na ladjah, ki so obiskale zahodnoafriške države, v katerih razsaja ebola. Med njimi je tudi hrvaški vojak, ki je bil pripadnik mednarodnih enot ZN v Liberiji.

Hrvaške zdravstvene oblasti so spomnile, da na Hrvaškem izvajajo okrepljen nadzor, namenjen preprečevanju ebole v skladu s priporočili Svetovne zdravstvene organizacije in Evropske unije od aprila letos, potem ko je ebola izbruhnila tudi v Maliju in Nigeriji.

Ebola, hemoragična mrzlica, je v zahodni Afriki vzela že 1200 življenj. Svetovna zdravstvena organizacija opozarja, da je gre za največji izbruh ebole doslej.