Kot je na današnji novinarski konferenci v Kairu po poročanju francoske tiskovne agencije AFP povedala Mursijeva hčer Šajma, se je družina odločila, da pravno ukrepa proti vojski. Gre za prvo izjavo s strani Mursijeve družine od njegove odstavitve.

Mursija že vse od njegove odstavitve 3. julija zadržujejo na neznani lokaciji, pri čemer pa proti njemu niso vložili nobene obtožnice. Protestniki že tedne zahtevajo njegovo izpustitev in nato tudi vrnitev na oblast.

Po mnenju družine je vojska odgovorna za "varnost" bivšega voditelja. "Sprejemamo lokalne in mednarodne pravne korake proti Abdulu Fatahu al Sisiju, vodji krvavega vojaškega udara, in njegovi pučistični skupini," je poudarila Šajma Mursi.

Kot je pojasnila, to med drugim pomeni uradno pritožbo na Mednarodnem kazenskem sodišču (ICC) oziroma zahtevo, naj sproži preiskavo o dogodkih, ki so vodili v in spremljali odstavitev Mursija.

Eden od Mursijevih sinov, Osama, je ob tem ocenil, da "se dogaja kršitev človekovih pravic v vsakem pomenu te besede" in da je njegov oče žrtev "ugrabitve". Povedal je, da družina z Mursijem ni imela nobenega stika že vse od 3. julija.

Šajma je še izrazila ogorčenje ob molku egiptovskih organizacij za človekove pravice in civilne družbe glede te "ugrabitve legitimnega predsednika".

Izpustitev Mursija sicer po drugi strani bolj ali manj vsak dan na protestih zahtevajo njegovi privrženci, k njej pa so pozvale tudi številne tuje države, med drugim ZDA. Egiptovske začasne oblasti po drugi strani vztrajajo, da je Mursi le "na varnem".