"Kar pa se tiče nekaj zahodnih držav, ki imajo drugačen, negativen pogled na naš volilni proces in rezultate (...) Zavračamo jih kot podle ljudi, katerih moralno sprijenost moramo obžalovati," je dejal Mugabe.

Stadion na obrobju Harareja je napolnilo več deset tisoč Mugabejevih podpornikov, ki so 89-letnega predsednika navdušeno pozdravili, ko je skupaj s soprogo na vojaškem tovornjaku prispel na prizorišče. Številni so bili oblečeni v oblačila s podobo moža, ki njihovi državi vladi že od leta 1980. Za danes so sicer razglasili državni praznik.

Navdušenja ni kazilo niti dejstvo, da se slovesnosti niso udeležili številni voditelji sosednjih držav. Med tistimi, ki so prišli, so bili predsedniki Tanzanije, Namibije in DR Kongo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Inavguracija sicer poteka z zamudo, saj je Tsvangirai na ustavno sodišče vložil pritožbo, s katero je želel izpodbijati rezultate volitev 31. julija, pri katerih so na resne kršitve opozarjali tudi opazovalci. Kasneje je sicer pritožbo umaknil, ker volilna komisija ni objavila volilnega materiala, s katerim je želel izpodbijati rezultate.

Tudi EU ima resne skrbi glede volitev

Ustavno sodišče je nato v torek volitve razglasilo za "svobodne, poštene in kredibilne" in s tem odprlo pot Mugabejevi vnovični prisegi za predsedniški položaj. Rezultati volitev - Mugabe je prejel 61 odstotkov glasov, Tsvangirai pa 34 - naj bi odražali "svobodno voljo ljudi Zimbabveja".

Visoka zunanjepolitična predstavnica EU Catherine Ashton je v izjavi v imenu EU medtem pozdravila dejstvo, da so volitve potekale mirno ter "konstruktivno vlogo", ki so jo pri njih odigrali opazovalci Južnoafriške razvojne skupnosti (SADC), Afriške unije in domači opazovalci.

Deli pa EU z opazovalci "resne skrbi" glede volitev, je zapisala Ashtonova in izpostavila "pomembnost in potrebo po nadaljnji krepitvi reform, ki bi zagotovile, da bodo prihodnje volitve popolnoma transparentne in kredibilne, pa tudi mirne".

"EU bo ponovno preučila odnose z Zimbabvejem, upoštevaje vse te faktorje," je zapisala Ashtonova. Kot je dodala, je cilj unije podpreti Zimbabvejce na poti do "uspešnejšega in bolj demokratičnega" Zimbabveja, kar bi bil trden temelj za popolno normalizacijo odnosov med Zimbabvejem in EU v prihodnosti, je še zapisala.

Evropska unija je namreč napovedovala, da bo, če bodo mednarodni opazovalci ugotovili, da so bile volitve svobodne in poštene, odpravila sankcije proti Zimbabveju. Uvedla jih je leta 2002 zaradi političnega nasilja v državi, kršitve človekovih pravic in poneverb na volitvah.