»Boj proti izkoriščanju pomorščakov na ladjah, ki plujejo pod t.i. zastavo ugodnosti, mi je zelo blizu ne le zaradi dela, ki sem ga v zadnjih letih namenila boju proti davčnim goljufijam in davčnim oazam, pač pa tudi zato, ker sama prihajam iz slovenskega pristaniškega mesta, Kopra, in sem od naših pomorščakov že večkrat poslušala o diskriminaciji delavcev, ki delajo na ladjah, registriranih v davčnih oazah,« je povedala. Poudarila je, da se dober del izgubljenih 1000 milijard, ki v EU vsako leto poniknejo v davčno črno luknjo, izgubi prav v pomorstvu, saj je kar 63 odstotkov vseh ladij registriranih v t.i. davčnih oazah.

»Ker te države poleg porazne davčne zakonodaje izvajajo tudi porazno socialno politiko in politiko zaposlovanja skoraj brez socialne zaščite, je realnost problema pomorščakov na teh ladjah, kot tudi davkoplačevalcev v državah, ki prosto puščajo ladjam plutje brez obdavčitev, resna zadeva za EU. Predvsem zato, ker je celoten problem mednarodne narave in ga države članice le s težavo naslovijo samostojno, potrebujemo vse-evropski odziv na situacijo,« je na včerajšnji konferenci izpostavila Kleva Kekuševa.

Evropska poslanka je na majskem plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta v Strasbourgu predstavila svoje poročilo o boju proti davčnim goljufijam, utajam in davčnim oazam, kjer je predstavila konkretne predloge, kako zajeziti tovrstno problematiko. O teh je spregovorila tudi na konferenci: »Začeti moramo s samo definicijo in seznamom sankcij za identificirane davčne oaze; potrebna je uvedba obveznega poročanja dobičkov in plačanih davkov po državah za multinacionalke kot tudi uvedba uradnih registrov dejanskega lastništva gospodarskih družb, skladov, fundacij in drugih sumljivih pravnih struktur.«

Poleg nje so o problematiki spregovorili tudi strokovnjaki, akademiki in predstavniki delavcev.

O omenjenem poročilu Mojce Kleva Kekuš smo maja pisali tudi v Dnevniku: Davčne utaje hromijo EU