Finančni ministri držav v območju evra so Merscha izbrali že julija, vendar se je nato zapletlo v Evropskem parlamentu, ki je najprej zavlačeval z zaslišanjem, nato pa je o kandidatu podal negativno mnenje, in sicer zato, ker na vodilnih položajih v ECB ni nobene ženske.

Evropski parlament sicer imenovanja ni mogel preprečiti, ker je njegova vloga le posvetovalna, a nato se je zapletlo še med članicami, ki bi morale Merscha potrditi po pisnem postopku, a je imenovanje v zadnji minuti preprečila Španija, ki se je sicer prav tako potegovala za ta položaj.

Razlog za blokado Madrida po navedbah virov ni bila zaskrbljenost zaradi pomanjkanja žensk na vodilnih položajih te vplivne evropske institucije, temveč nezadovoljstvo s postopkom imenovanja in želja po tem, da bi v zadnjem trenutku še kaj iztržila zase.

Mersch bo tako decembra le zasedel položaj, ki je prazen od konca maja, ko se je mandat iztekel Špancu Joseju Manuelu Gonzalezu Paramu, zasedel sredi meseca. Za položaj sta se potegovala še Španec Antonio Sainz de Vicuna ter bivši slovenski minister in guverner Banke Slovenije Mitja Gaspari.

Izvršilni odbor ECB ima šest članov. V njem so poleg predsednika ECB Maria Draghija še Portugalec Vitor Constancio, Nemec Jörg Asmussen, Francoz Benoit Coeure in Belgijec Peter Praet, ki je tudi prvi ekonomist banke. Če bodo vsi člani v odboru ostali do konca mandata, se bo prvi položaj sprostil leta 2018.