Kot danes še piše britanski dnevnik Financial Times, Cameron računa, da mu bodo v nasprotovanju Junckerju stali ob strani italijanski premier Matteo Renzi, predsednik nizozemske vlade Mark Rutte, švedski premier Fredrik Reinfeldt in madžarski premier Viktor Orban. Cameronovi svetovalci sicer priznavajo, da ga čaka težko delo.

Cameron je že večkrat posvaril, da bi Velika Britanija v primeru imenovanja Junckerja lahko izstopila iz EU. Nemška kanclerka sicer meni, da gre samo za grožnje.

Kot kažejo zapiski neimenovanega diplomata iz EU po srečanju evropskih diplomatov o imenovanju predsednika Evropske komisije, ki jih je pridobil FT, Merklova postaja vse bolj nepopustljiva. »Kanclerka je na prvem srečanju dala jasno vedeti, da se v Nemčiji sooča z vse večjim pritiskom, ki bi utegnil škodovati tako njej kot Evropi,« piše v zapiskih. Diplomat je še zapisal, da se Merklova boji, da ji bodo razprave o tej temi škodile, če se bodo vlekle predolgo. Zato bi rada stvari uredila na prihodnjem vrhu EU.

Nobenega komentarja

Tiskovni predstavnik nemške kanclerke vsebine zapiskov, ki jih je prvi objavil nizozemski dnevnik De Volkskrant, ni želel komentirati, še piše FT.

Diplomati, ki sodelujejo v pogovorih o tej temi, opozarjajo, da predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy še ni končal pogovorov s predstavniki vseh 28 članic unije in menijo, da bi Merklova še lahko spremenila svoje stališče. Drugi potrjujejo, da vse kaže na imenovanje Junckerja.

Tokrat ni prvič, da Velika Britanija nasprotuje kandidatu, ki ga podpirata Francija in Nemčija. Nekdanjima premieroma Tonyju Blairu in Johnu Majorju je uspelo uveljaviti svojo voljo. Neuspeh Camerona pa bi bil presedan, še piše britanski časnik.