Kot je povedal tiskovni predstavnik ugrabiteljev, ki so skupino več deset tujih in alžirskih talcev zajeli na odročnem plinskem polju In Amenas na jugovzhodu Alžirije, je bil ubit tudi vodja ugrabiteljev Abu al Bara, navaja mavretanska tiskovna agencija ANI.

Najprej prizorišče obkolili, nato napadli s kopnega in iz zraka

Alžirska vojska je prizorišče ugrabitve že prej obkolila, nato pa ga je po navedbah predstavnika ugrabiteljev napadla tako iz zraka kot s kopnega. Predstavnik ugrabiteljev je ob tem znova zagrozil, da bodo

ubili vse talce, če bo vojska vdrla v kompleks na plinskem polju.

Dodal pa je, da je operacijo alžirske vojske preživelo sedem tujih talcev, med njimi trije Belgijci, Američana, Japonec in Britanec, navaja nemška tiskovna agencija dpa.

Rešili štiri tujce in 600 alžilrskih delavcev

Po poročanju alžirske tiskovne agencije APS, ki jo povzema francoska AFP, pa je vojska v operaciji rešila štiri tuje talce, med njimi dva Britanca, Francoza in Kenijca, ter 600 alžirskih delavcev, ki so jih ugrabitelji zadrževali v kompleksu na plinskem polju.

Irsko zunanje ministrstvo pa je medtem sporočilo, da je bil osvobojen irski talec. Gre sicer za prebivalca Severne Irske, katere prebivalci imajo lahko tako britanski kot irski potni list.

Ugrabitelji so trdili, da so zajeli 41 tujcev, po mnenju alžirske vlade pa naj bi jih bilo dejansko pol manj. Pred današnjim napadom iz zraka naj bi po navedbah medijev ugrabiteljem skupaj s 30 alžirskimi pobegnilo tudi 15 tujih talcev, med njimi francoski par.

Islamisti so talce zajeli zgodaj v sredo, že v njihovem napadu pa sta bila ubita Britanec in Alžirec. Med zajetimi tujci so bili britanski, irski, japonski, ameriški, norveški, romunski in avstrijski državljani.

Z napadom so želeli kaznovati Alžirijo

Kot so zatrdili islamisti, so želeli z napadom kaznovati Alžirijo, ker je svoj zračni prostor odprla za francoska letala, ki napadajo islamske upornike v sosednjem Maliju. Kriza s talci na plinskem polju je tako Alžirijo povlekla v konflikt v Maliju.

Alžirija sicer nasprotuje vojaškemu posredovanju v Maliju in je dolgo časa vztrajala pri tem, da se za konflikt najde politično rešitev. Šele kasneje je pristala na to, da francoska letala v podporo kopenski ofenzivi v Maliju preletavajo njeno ozemlje.