Sporna meja v Rumenem morju na zahodu Korejskega polotoka je bila znova prizorišče topniškega obstreljevanja. Potem ko je 100 od približno 500 izstrelkov Severne Koreje eksplodiralo v vodah, ki po sporni razmejitveni liniji iz leta 1953 pripadajo južni sosedi, je slednja odvrnila s svojim topniškim ognjem in okoli 300 granat usmerila v severnokorejske teritorialne vode. Tiskovni predstavnik južnokorejskega obrambnega ministrstva Kim Min Seok je triurno topniško streljanje severnokorejske vojske ocenil kot provokacijo, s katero Pjongjang preverja pripravljenost njihove vojske. Severnokorejske oblasti obmejnega incidenta niso komentirale. Zanje je bilo nenavadno že to, da so pred tem objavile izvajanje vojaških vaj na sedmih območjih ob meji kot odgovor na redno tovrstno letno spomladansko urjenje ameriške in južnokorejske vojske, poimenovano Foal Eagle, ki se je začelo 3. marca in naj bi trajalo do 18. aprila.

Nasprotno od topniškega obstreljevanja novembra 2010, ko je bil tarča severnokorejskega ognja tudi otok Jeonpjeong, ubiti pa so bili štirje civilisti, tokrat izstrelki niso bili usmerjeni proti nobenemu vojaškemu ali civilnemu objektu na kopnem ali morju. Vključno z nedavnimi izstrelitvami raket srednjega dometa v mednarodne vode na vzhodu Korejskega polotoka pa politični analitiki severnokorejsko rožljanje z orožjem razlagajo kot poskus vzbujanja pozornosti mednarodne javnosti. Slednja je zadnje mesece osredotočena na ukrajinsko krizo in nezainteresirana za poskuse severnokorejskega režima, da bi izsilil obnovo šeststranskih pogovorov z upanjem na mednarodno pomoč obubožani državi, katere mladi voditelj se po navedbah tujih medijev zateka celo k tako bizarnemu izgrajevanju kulta osebnosti, da je zaukazal moškemu prebivalstvu posnemanje svoje frizure.

Grožnje z novim jedrskim poskusom

Bolj kot ne pirotehnični incident v dolgi zgodovini ostrejših konfliktov med državama z odmevno potopitvijo vojaške ladje Čeonan marca 2010 in smrtjo 46 mornarjev vseeno vzbuja resno zaskrbljenost na Daljnem vzhodu. Povod za to je tudi shizofreno ravnanje Kim Jong Una s kratkimi pomiritvenimi koraki, kakršen je bil dogovor o nedavnem srečanju z vojno razdeljenih korejskih družin, ki mu sledijo daljša obdobja vojnega hujskaštva ter obmejne in druge provokacije. Novo je Pjongjang napovedal tudi minuli konec tedna, ko je zagrozil s četrtim jedrskim poskusom. Tretji mu je lani prinesel nov paket sankcij Združenih narodov, po katerem se je napetost na polotoku stopnjevala z izjavami Pjongjanga, da se bo maščeval z jedrskim napadom na Japonsko in ZDA. Južnokorejske in ameriške obveščevalne službe za zdaj niso zaznale, da bi priprave na nov severnokorejski jedrski poskus stekle, vojaški analitiki pa njegovi napovedi pripisujejo retorični propagandi ob vojaških vajah na jugu, med katerimi po njihovi oceni ne gre pričakovati dramatičnih potez Pjongjanga, ampak le glasno nasprotovanje, del katerega je tudi topniški in raketni hrup.