Litovsko predsedstvo, ki ga je v Evropskem parlamentu danes predstavila predsednica, si bo prizadevalo okrepiti integracijo notranjega trga EU, še posebej na trgu storitev. To je ena od prioritet predsedstva. Pomemben bo tudi boj proti brezposelnosti, Litva pa želi tudi skleniti sporazume o prosti trgovini z Japonsko, sredozemskimi državami in ZDA, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.

Grybauskaitejeva se zaveda, da evropski državljani, utrujeni od gospodarske krize, "nepotrpežljivo čakajo na rezultate". Zato je potrebna odločnost evropskih politikov, ki morajo zasnovati in tudi izpeljati potrebne ukrepe. "Le s krepitvijo gospodarstva lahko ustvarjamo delovna mesta in znova pridobimo zaupanje javnosti," je menila.

"Če odlagamo pomembne odločitve, to ni le odlaganje, pač pa je neuspeh," je bila jasna litovska predsednica. "Potem smo kot vodilne sile Evrope odpovedali."

Litva bo v prihodnjih šestih mesecih delala tudi na integraciji evropskega trga energije. Pri tem ne gre le za zagotavljanje varnosti oskrbe, pač pa tudi nižjih cen. Podjetja in državljani bi lahko s polno integriranim trgom energije privarčevali 40 milijonov evrov. To integracijo naj bi zaključili prihodnje leto.

Grybauskaitejeva ob tem priznava, da je litovski program za pol leta zelo ambiciozen. A je izrazila upanje, da bosta Evropska komisija in Evropski parlament pred evropskimi volitvami maja 2014 zainteresirana z ukrepi dokazati, kaj je bilo doseženega v zadnjem mandatu.

Litvi kot prvi baltski državi, ki predseduje EU, je v Evropskem parlamentu čestital predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso. Opozoril je, da Litva prevzema predsedovanje v trenutku, ko se mora EU osredotočiti na doseganje rezultatov. Spomnil je tudi, da gre za zadnji mandat, ki bo pred evropskimi volitvami izveden v celoti, zato bo tesno sodelovanje s parlamentom ključno za zaključek več pomembnih projektov.

Sicer pa se je Evropski parlament danes ukvarjal še z eno baltsko državo, in sicer Latvijo, ki ji je prižgal zeleno luč za vstop v območje evra. Latvija bo 18. država z evrom postala januarja 2014. "Latvija je iz krize izšla s trdim delom, bolečimi ukrepi, a na koncu z uspehom pri konsolidaciji proračuna. Država je sedaj pripravljena na priključitev evru na vzoren način," je menil poročevalec Burkhard Balz (EPP). Poslanci so njegovo poročilo z veliko večino podprli, so sporočili iz EPP.