Dvoboj med dvema najmočnejšima politikoma v hrvaški socialdemokratski stranki SDP se je končal z zmago predsednika stranke Zorana Milanovića, a prvi komentarji trdijo, da je bila ta zmaga pirova, saj pušča vladajočo stranko v časih, ko se sooča s padcem priljubljenosti med volilci in drugimi težkimi problemi, razklano na polovico.

Milanović, ki je predlagal tajno glasovanje o izključitvi Linića, je bil v vroči razpravi na zasedanju odbora izpostavljen ostri kritiki. Vladimir Šepčič iz reške organizacije SDP mu je zabrusil, da ne zna voditi ne vlade ne stranke in da je čas, da odide. Kritiki so Milanoviću hkrati naprtili odgovornost za poraz stranke na evropskih volitvah ter izrazili prepričanje, da je takšen izid posledica upadlega zaupanja volilcev v vlado. Časopis Slobodna Dalmacija je včeraj poročal, da je bil po pričevanjih nekaterih prisotnih Milanović tako zelo besen, da je izgubil nadzor nad seboj in zavpil, da to ni res in naj se kritiki sramujejo. Drugi spet pripovedujejo, da ga je kritika pretresla do te mere, da so ga oblile solze.

Neposlušni ministri bodo leteli

Vsekakor se pričakuje, da bo Milanović v kratkem napovedal rekonstrukcijo vlade in zamenjal ministre, ki so se mu uprli, poroča Jutarnji list. Na udaru naj bi bil predvsem minister za zdravje Rajko Ostojić, ki je odkrito nasprotoval izključitvi Linića iz stranke. Ostojić se je s premierjem sprl že zatem, ko mu je slednji odvzel proračun za zdravstvo in vse finance zaupal v roke Sinišu Vargi, šefu hrvaškega zavoda za zdravstveno zavarovanje. Drugi na listi naj bi bil minister za delo Mirando Mrsić, ki se je prav tako postavil v bran Liniću, v njegovem krogu pa je tudi podpredsednica vlade Milanka Opačić, četudi slednja izrecno trdi, da se ne uvršča ne v eden niti v drugi tabor. Med nasprotniki predsednika stranke naj bi bil tudi glavni tajnik in šef poslanskega kluba Igor Dragovan ter močni reški lobi z županom Zlatkom Komadinom na čelu. Zato naj bi bila v igri tudi razpustitev neposlušne reške organizacije stranke, ki se je po zamenjavi Linića, ta je bil nekoč priljubljeni župan Reke, spremenila v najostrejšega kritika Milanovića. Na udaru bi lahko bila tudi zagrebška organizacija stranke pod taktirko Davida Bernardića, ki se je pridružil uporu.

V županijah se dviga upor

Vsi ti se zavedajo, da jim grozi napad iz vladne palače, in že pripravljajo odgovor. Če Zagreb in Reka dobita podporo še treh županijskih organizacij – špekulira se, da bi se jim utegnile pridružiti istrska in medžimurska – lahko na glavnem odboru sprožijo pobudo za izredne volitve predsednika stranke, poroča Slobodna Dalmacija.

Včeraj popoldne so za hrvaško tiskovno agencijo Hina iz vlade zanikali, da bi bil na odstrelu tudi minister za delo Mrsić, in poudarili, da kriterij za izbiro tistih, ki bodo morali zapustiti ministrski stolček, ne bo glasovanje na glavnem odboru stranke. Z delom omenjenega ministra naj bi bil Milanović namreč zadovoljen.

Slavka Linića, ki je bil vpleten v več odmevnih afer, je predsednik vlade Milanović z mesta finančnega ministra odstavil v začetku maja. Sodu je izbilo dno odkritje medijev, da je finančno ministrstvo odobrilo državni nakup kmetijskega zemljišča v lasti propadajočega lesnopredelovalnega podjetja Spačva v Slavoniji. S tem so resda podaljšali življenje družbi in ohranili delovna mesta, a tudi oškodovali proračun za 4 milijone evrov, saj je bila cena, ki so jo plačali za zemljišče, štirikrat višja od realne.

Linić je takoj po evropskih volitvah vrnil udarec in predsednika vlade obtožil, da je zlorabil tajno službo zato, da sledi odstavljenemu ministru. Obtožbe so se izkazale za neutemeljene. vau