"To neposredno škoduje obetom za izvedbo mednarodne konference," je odločitev komentiral namestnik ruskega zunanjega ministra Sergej Rjabkov. Dodal je, da je Rusija nad odločitvijo EU "razočarana". Takšne odločitve namreč "ne le da so v nasprotju s spodbujanjem politične rešitve, pač pa nasprotujejo politikam EU", je menil.

Sicer pa je Rjabkov EU obtožil tudi "dvojnih standardov", saj je unija odpravila embargo na izvoz orožja opoziciji, ne pa tudi režimu sirskega predsednika Bašarja al Asada, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Kot eno od glavnih ovir uspešni organizaciji mirovne konference za Sirijo pa je izpostavil nesposobnost sirske opozicije imenovati predstavnika, ki bi lahko govoril v imenu vseh skupin.

Rjabkov je medtem branil potezo Rusije, ki v Sirijo pošilja rakete zemlja-zrak S-300, ki lahko sklatijo vojaška letala. Gre za "stabilizacijski dejavnik", namenjen odvračanju tujega vojaškega posredovanja, je dejal. "Verjamemo, da bodo takšni koraki preprečili kakšnim razgretim glavam razmišljanje o scenarijih, ki bi konflikt spremenili v mednarodnega," je dejal. Znova pa je spomnil še, da gre za izpolnjevanje pogodb, sklenjenih pred več leti.

Premalo in prepozno?

Medtem pa je za sirsko opozicijo novica o dvigu embarga sicer pozitivna, a se bojijo, da je to premalo in prepozno, je dejal tiskovni predstavnik sirske Nacionalne koalicije Luaj Safi. "Sirski ljudje so razočarani. Mislili so, da se demokracije briga za tiste, ki želijo demokracijo," je dejal.

"Zagotoviti moramo zaščito za civiliste, za sirsko ljudstvo. Orožje je le en element, a bi radi bolj resno zavzetje pozicije, bolj trdno odločitev EU," je še dodal.

Tiskovni predstavnik Svobodne sirske vojske Kasem Saadedin pa je EU pozval, naj odločitev čim prej spremeni v dejanja. "Takšno odločitev smo si želeli že prej. Upamo, da ne bo ostalo le pri besedah," je dejal.

Po maratonskih pogajanjih vendarle kompromis

Zunanji ministri EU so po maratonskih pogajanjih v noči na danes dosegli kompromis o sankcijah proti Damasku. Po izteku veljavnega kazenskega svežnja konec meseca bodo za eno leto na novo potrdili vse obstoječe sankcije, razen embarga na izvoz orožja. O tem bo v prihodnje vsaka članica odločala sama, a vse so se zavezale, da "za zdaj" orožja ne bodo izvažale.

Nek francoski uradnik je sicer v Parizu poudaril, da "teoretični" dvig embarga ne bo začel veljati pred avgustom, saj EU ne želi ogroziti mirovnega procesa pod okriljem Rusije in ZDA. Moskva in Washington namreč pripravljata mirovno konferenco, ki naj bi se zgodila predvidoma prihodnji mesec.

Lavrov organizacijo mirovne konference o Siriji označil za zahtevno

Ameriški državni sekretar John Kerry in Lavrov sta se o mirovni konferenci pogovarjala že v ponedeljek zvečer v Parizu. Kot je pojasnil Kerry, sta se z ruskim kolegom pogovarjala tudi o udeležencih konference, ki naj bi jo izvedli v Ženevi. »Gre za še trajajoče pogovore,« je pojasnil ameriški državni sekretar.

Tudi datum konference še ni določen. »To bo odvisno od udeležencev in odločitev, ki jih bomo morali sprejeti skupaj z našimi prijatelji in zavezniki ter Združenimi narodi,« je dodal Kerry.

Moskva in Washington sta se o organizaciji mirovne konference o Siriji dogovorila v začetku maja. Na njej naj bi bili prisotni tako zastopniki sirske opozicije kot tudi režima predsednika Bašarja al Asada, Rusija pa želi vključiti tudi Iran in Savdsko Arabijo.

Lavrov je po ponedeljkovih pogovorih pojasnjeval, da bi zaenkrat lahko veljalo, da so kot udeleženke sprejete države, ki so sodelovale v podobni mirovni iniciativi, imenovani Ženeva 1, junija lani. »Verjamemo, da bi ta krog lahko razširili na ključne zunanje igralce, ki tako ali drugače vplivajo na situacijo v Siriji,« je še dodal.

Ruski zunanji minister je posvaril tudi, da sprtima stranema ne bi smeli postavljati rokov. »Strinjamo se, da ne bi smeli postavljati umetnega roka, do katerega bi morala konferenca prinesti rezultate, in da zunanji igralci ne smejo zamenjati sirskih strani,« njegove besede povzema ruska tiskovna agencija Itar-Tass.

V iskanju primernih reform

»Morajo pa jih spodbuditi, da se dogovorijo o prihodnosti države in o tem, kako v prakso prevesti dogovor ženevskega komunikeja, vključno z ustanovitvijo prehodnega vladajočega telesa na osnovi dogovora med vlado in opozicijo, ki bo zasnoval reforme, primerne za vse Sirce,« je poudaril Lavrov.

ZDA in Rusija pa se menda strinjata tudi o tem, da se je nujno treba izogniti korakom, ki bi lahko ogrozili konferenco. »S temi koraki mislimo hitro glasovanje o resoluciji Generalne skupščine ZN, ki enostransko krivi vlado za vse grehe, ne da bi omenjala grozote teroristov in kršitve mednarodnega humanitarnega prava s strani opozicijskih sil,« je pojasnil Lavrov.