Veliko nevarnost, v kateri se znajdejo novinarji, ki poročajo s kriznih žarišč, sta v zadnjem letu najbolj osvetlili obglavitvi novinarjev Jamesa Foleyja in Stevena Sotloffa, ki sta padla pod mačetami pripadnikov Islamske države (IS). »Redko se je zgodilo, da so novinarje morili na tako barbarski način, s katerim so si napadalci ustvarjali propagando, hkrati pa šokirali še ves svet,« so v letnem poročilu zapisali v organizaciji Novinarji brez meja.

Vse bolj okrutni umori

Umori novinarjev so sicer vse bolj okrutni, a se je število ubitih novinarjev od lani zmanjšalo (lani je bilo umorjenih 71, letos pa 66). Se je pa za kar 37 odstotkov povišalo število ugrabljenih novinarjev – v organizaciji poudarjajo, da je število naraslo zaradi nemirov na območju vzhodne Ukrajine ter vojaških operacij v Bližnjem vzhodu in Severni Afriki. »Lokalni poročevalci plačujejo najvišjo ceno, saj predstavljajo kar 90 odstotkov ugrabljenih,« izpostavljajo v poročilu. »Od 22 novinarjev, ki jih oborožene skupine zadržujejo v Siriji, jih je kar 16 Sircev. Vseh osem novinarjev, ki jih imajo za talce v Iraku, pa je Iračanov,« dodajajo.

Preprečitev neodvisnega poročanja

Od 8. decembra lani je bilo po svetu v zaporih 178 profesionalnih novinarjev, enako število kot leto prej. Največ jih je zaprtih na Kitajskem (33), sledita pa Eritreja (28) in Iran (19), kaže poročilo Novinarjev brez meja. Zaradi številnih konfliktov po svetu je moralo veliko število novinarjev zapustiti svoje domove – največ v Libiji in Siriji.

Novinarji brez meja so še izpostavili, da prihaja do razvoja narave nasilja nad novinarji, pri čemer nekatere načine, kot so obglavljenja in skrbno načrtovane grožnje, uporabljajo za zelo jasne namene. »Umori postajajo vse bolj surovi in število ugrabitev hitro narašča, tisti, jih izvajajo, pa s tem želijo preprečiti neodvisno poročanje in odvrniti nadzor zunanjega sveta,« so poudarili.