Britanski novinar in nekdanji urednik časnika Economist Bill Emmott je v komentarju za CNN razglabljal o tem, zakaj Italijani še vedno volijo za Berlusconija. Čeprav tujci nikakor ne morejo razumeti, kako lahko nekdanji italijanski premier še vedno privlači množice volivcev, so Italijanom, pa čeprav Berlusconija večina od njih prezira, stvari veliko bolj jasne. Nanj namreč gledajo v kontekstu, ne kot na posameznika. V italijanski politiki se vse, tako Emmott, vrti okoli konteksta. Novinar je nadalje razdelal nekaj zavajajočih indikatorjev, ki delajo Berlusconija, kakršen je.

Obljublja nemogoče

Berlusconi je znan po tem, da en dan reče nekaj, že naslednji pa nekaj čisto nasprotnega, s čimer (brez sramu) priteguje pozornost z vseh strani. Podpornikom se zdi to dokaj prikupna karakterna značilnost, ki jo jemljejo kot del Berlusconijeve želje po sprejemanju, po drugi strani pa nekdanji premier tu in tam obljubi tudi kaj malo bolj verjetnega. Kot v letošnji predvolilni kampanji, ko je napovedal znižanje ali pa ukinitev davka na nepremičnine.

Zaradi dejanj v preteklosti mu je nemogoče zaupati

Emmott se s to trditvijo delno strinja, saj pravi, da to velja na področju gospodarske politike, ne pa pri davkih. Reze v davčni politiki je namreč že večkrat napovedal, v več primerih pa obljube celo držal. Na več milijonov naslovov volilcev je Berlusconi le nekaj dni pred volitvami poslal pismo, v katerem jim je obljubljal, da bo njegova vlada že na prvi seji odločala o vrnitvi štirih milijard evrov davkov, kolikor so jih morali Italijani lani nakazati državi in občinam za prvo stanovanjsko nepremičnino. Čeprav mu večina ni verjela, pa je vendarle ponovno pritegnil pozornost, kar je bil njegov celoten namen.

Je neodgovoren

Emmott se strinja, a hitro dodaja, da so v očeh ciničnih Italijanov neodgovorni prav vsi politiki. In čeprav je imel njegov načrt glede krčenja davkov veliko lukenj, se je večini Italijanov vendarle zdel sprejemljiv, saj bi z njim prejeli nazaj denar. Z osredotočenostjo na ta davek pa je dal ljudem vedeti, da čuti njihovo bolečino in jo jemlje resno, poleg tega pa ni, kot večina njegovih političnih rivalov, nanje gledal zviška.

Sodni postopki zoper njega in spolni škandali sramotijo celotno državo v svetu

Tudi na tej točki se britanski novinar ne strinja popolnoma, čeprav priznava, da je Berlusconi s svojim obnašanjem že dodobra raztegnil visoko toleranco Italijanov. Emmott ponovno izpostavlja pomen konteksta: mnogi namreč menijo, da je italijanski sodni sistem katastrofalen in je tako nekdanji premier le še eden izmed mnogih, ujet vanj. Kar pa se tiče spolnih škandalov, novinar pojasnjuje, da je to del njegovega tržnega načrta – s pomanjkljivo oblečenimi deklinami pod rokami Berlusconi namreč daje vtis glamuroznosti, mladosti, zabavništva in sreče. Na nek način lahko ženske, ki so njegova šibka točka, ustvarijo dimno zaveso, ki prekrivajo njegove druge pomanjkljivosti.