Med Bostončani, med Američani vre zaradi jeze in ogorčenja. Večina od 176 ranjenih, ki jih zdravijo v osmih bostonskih bolnišnicah, ima poškodbe od pasu navzdol. Po poročilih bostonske policije je bilo včeraj 17 oseb še vedno v kritičnem stanju. Toda če so poročila preiskovalcev, ki imajo očitne težave v iskanju indicev, pomanjkljiva, zdravniki ne dvomijo. Bombi, ki sta v ponedeljek eksplodirali na pločniku ob ciljni ravnini maratona, s katerim v Bostonu slavijo domoljubje in pomlad, sta imeli namen, da ubijeta in ranita čim več ljudi. Na srečo število žrtev ni visoko.

Toda med tremi mrtvimi je tudi osemletni deček, čigar mater so pred kratkim operirali na možganih in je zdaj ponovno v bolnišnici. Njegovemu bratu, ki je tudi preživel, so morali amputirati nogo. Med ranjenimi sta tudi brata, stara 31 in 33 let. Med eksplozijo sta oba izgubila nogo od kolena navzdol.

Molčeči šef preiskave

V splošni bolnišnici Massachusetts v Bostonu so sprejeli 31 ranjencev. Štirim so morali amputirati noge, osem ranjenih pa je še vedno v kritičnem stanju, je dejal kirurg z močnim tujim naglasom. Mediji niso razkrili njegovega imena, toda kirurg je brez dlake na jeziku zatrdil, da so v telesih večine ranjencev našli ostre kovinske drobce, ki bi lahko bili tudi žeblji. »V telesih ranjenih smo jih našli deset, v najhujšem primeru pa celo 40,« je dejal zdravnik, ki ni dvomil, da je bil šrapnel pomešan z eksplozivom obeh bomb. Bolnišnica vse podatke posreduje preiskovalcem, vendar pa mnogi ranjenci niso v stanju, da bi odgovarjali na vprašanja preiskovalcev, je dodal zdravnik.

Dosti manj zgovoren je bil včeraj FBI. Rick Deslauriers, šef FBI v Bostonu, ki vodi preiskavo, med včerajšnjo tiskovno konferenco ni odgovoril na nobeno vprašanje. Potrdil je le, da sta bili eksploziji dve in da bo preiskava trajala še dolgo. FBI, ki se mu je včeraj pridružila tudi skupina za boj proti terorizmu (ATF), zdaj preučuje goro videoposnetkov in fotografij, ki so jih pridobili po napadu. S posnetki poskušajo preiskovalci rekonstruirati dinamiko napada in morda odkriti kakšno podrobnost, ki bi jih pripeljala do storilcev.

Med včerajšnjo tiskovno konferenco v nekem bostonskem hotelu so se zbrali guverner, župan, dva državna tožilca, šef FBI, šef bostonske policije, senatorka in drugi. Vsi so trdili, da gre za gnusen zločin, in prisegali, da bo Boston preživel. Vse skupaj je v marsičem spominjalo na dogodke izpred enajstih let, ko je Al Kaida zadela srce Manhattna. Tokrat je žrtev manj.

Atentata ni prijavila še nobena teroristična skupina ali posameznik. Toda izrazi nemoči na obrazih navzočih so bili očitni, njihove izjave pa pogosto protislovne. Enotni so bili zgolj v pozivanju javnosti in posameznikov, da preiskovalcem posredujejo posnetke s svojih kamer in telefonov. Prepričani so, da bodo s posnetki prišli na sled storilcem. »Šli bomo na vse konce tega planeta in našli tiste, ki so odgovorni za ta gnusni zločin. Storili bom vse, da jih postavimo pred roko pravice,« je dejal Deslauriers, ko je Bostončanom zagotovil, da je neposredna nevarnost bombnih napadov minila. V nasprotju s FBI pa lokalna policija meni, da nevarnost še traja. Prebivalstvo opozarja na previdnost z neznanimi predmeti in paketi.

Območje v polmeru 12 ulic od kraja eksplozij ostaja prizorišče zločina, kjer bo še dolgo časa mrgolelo policije in agentov. V iskanju storilcev se bo tudi Boston postopoma spremenil v bolj militarizirano mesto. Če je New York po 11. septembru dobil tisoč novih policistov, država pa je ogromno denarja zapravila za oboroževanje Swat – protiterorističnih skupin – se ta trend z atentatom v Bostonu ne bo zmanjšal. Toda morda je še prezgodaj za trditve.

Tudi predsednik Barack Obama, ki je včeraj že drugič nagovoril Američane, je dejal, da je napad v Bostonu teroristično dejanje, da pa absolutno ni jasno, ali gre za tujo ali domačo skupino storilcev. Posvaril je pred prehitrim sklepanjem. Morda pa gre za posameznika, za delo »osamljenega volka«, kot se je zgodilo leta 1996 med olimpijskimi igrami v Atlanti, ko so storilca odkrili šele po dveh letih.

V Bostonu niso priprli še nikogar. V kraju Revere, na obronkih Bostona, so v ponedeljek ponoči preiskali neko stanovanje. Po podatkih medijev gre za prebivališče saudskega študenta, ki je ranjen v eni od bolnišnic. Preiskovalci so potrdili, da ga zaslišujejo. Prav tako kot bi verjetno radi zaslišali tudi druge ranjence, pa jim zdravniki tega ne dovolijo.