Boeing 777 letalske družbe Asiana Airlines na poti iz Šanghaja na Kitajskem preko Seula v Južni Koreji v ZDA s 307 ljudmi na krovu je v soboto treščil na pristajalno stezo v San Franciscu in zagorel. Nesrečo je po dosedanjih podatkih preživelo 305 ljudi, čeprav so mnogi še vedno v bolnišnicah v kritičnem stanju. Umrli sta dve 16-letni kitajski potnici in v nedeljo je prišla novica, da je eno od njiju najverjetneje ubilo reševalno vozilo na pristajalni stezi.

Letalo se je zibalo sem ter tja

Hersmanova je novinarje seznanila z dosedanjim potekom preiskave na podlagi informacij iz črnih skrinjic in pogovorov s preživelimi. Preiskovalci so imeli na voljo tudi amaterski posnetek ponesrečenega pristanka, ki je pokazal, da se je letalo zibalo sem ter tja. Za pristanek je določena najmanjša hitrost 253 kilometrov na uro, Hersmanova pa je povedala, da je bila hitrost ponesrečenega letala precej manjša.

Nekaj sekund pred padcem letala je poseben sistem pilote na to opozoril, sekundo in pol pred padcem je bil izdan ukaz, naj pristanek opustijo. Letalo je nato povečalo hitrost, vendar je bilo že prepozno. Rep letala je zadel ob zaščitni zid na začetku pristajalne steze, zaradi česar je letalo treščilo na tla. Hersmanova ni pojasnila, zakaj je letalo letelo prepočasi, prav tako tudi ni želela kriviti štirih pilotov, od katerih so bili trije izkušeni.

Pilot se je šele usposabljal za pilotiranje boeinga 777

Letalska družba Asiana Airlines je danes po poročanju francoske tiskovne agencije AFP potrdila, da se je pilot, ki je med pristajanjem upravljal z letalom, šele usposabljal za pilotiranje boeinga 777 in je v soboto prvikrat pilotiral to letalo, vendar pa mu je pri tem pomagal izkušeni kolega. V San Francisco je sicer 46-letni Lee Kang Kuk doslej letel že 29-krat. Skupno naj bi bi imel za sabo že okoli 9000 ur letenja, a od tega le 43 ur na krovu boeinga 777.

Hersmanova je sicer v nedeljo še poudarila, da preiskava še traja. Preiskavi same nesreče letala se je sedaj pridružila še ena. Vsaj eno od dveh najstnic, ki sta umrli v nesreči, naj bi namreč do smrti povozilo vozilo letaliških reševalcev, ki je pridrvelo na pomoč. Po poročanju britanske medijske mreže BBC naj bi obe potnici sedeli v repu letala.

Del preiskave pa zadeva tudi izključitev posebnega letališkega sistema za pomoč pilotom pri pristajanju. San Francisco je pogosto zavit v meglo in piloti pristajajo s pomočjo tega sistema, a v soboto je bilo vreme sončno in jasno.

»Samo vprašanje časa je bilo, kdaj se bo kaj zgodilo«

Nemški tednik Spiegel na spletni strani danes poroča, da je za številne pilote polet v San Franciscu postal grozljiv, saj pomembni varnostni sistemi za pristajanje zaradi obnovitvenih del že več tednov ne delujejo. Poleg sistema za usmerjanje pristanka, nista na voljo še dva sistema - Papi (Precision Approch Path Indicator) in navigacijske luči za približevanje, ki pilotu pomagajo, da najde pravilni kot med približevanjem letališču.

"Stabiliziran pristanek v San Franciscu je komajda še mogoč. Samo vprašanje časa je bilo, kdaj se bo kaj zgodilo," je dejal pilot letala neimenovane nemške letalske družbe, ki v omenjenem ameriškem mestu pogosto pristaja.

Vse do zadnjega niso dobili nobenega opozorila o težavah

Potniki v soboto ponesrečenega letala vse do zadnjega niso dobili nobenega opozorila, da bi bilo ob pristanku karkoli narobe. Naenkrat so bili na tleh, iz stropa so padle maske s kisikom, po letalu pa so izbruhnili požari. Posadka je potnikom pomagala na prosto po zasilnih toboganih, nekateri pa so odšli sami skozi luknje v letalu. Letališki policisti so posadki metali tudi nože za lepenko za rezanje zataknjenih varnostnih pasov nekaterih potnikov.

Gre za prvo nesrečo s smrtnimi žrtvami letala boeing 777, ki je v prometu od leta 1995. Gre tudi za prvo nesrečo komercialnega potniškega letala v ZDA s smrtnim izidom po letu 2009, ko se je na severu države New York zrušilo letalo regionalnega prevoznika.

Na letu Asiana 214 so bili potniki iz Kitajske, ZDA, Južne Koreje, Francije, Vietnama, Japonske, Kanade in Indije. Med njimi je bilo 70 srednješolcev in učiteljev iz Kitajske, ki so prihajali na počitnice v ZDA.