Hito je sicer julija po štirih mesecih odstopil s položaja, ne da bi uspel oblikovati opozicijsko vlado.

48-letni Tomeh, ki je po izobrazbi zobozdravnik, je sedaj soočen s težko nalogo oblikovanja vlade, ki bi vodila območja v Siriji, ki so pod nadzorom upornikov.

Obljubil je, da bo oblikoval vlado, ki bo delovala v Siriji skupaj z uporniki, ki se borijo proti režimu sirskega predsednika Bašarja al Asada. To naj bi vključevalo tudi organizacijo distribucije humanitarne pomoči.

Tomeh je še obljubil, da bo v Siriji "vzpostavljena nova republika, ki bo humana, v kateri ne bo prostora za morilce in kriminalce ter za kršenje človekovih pravic".

Novi premier je prejel 75 glasov, deset predstavnikov opozicije je glasovalo proti njemu, 12 pa se jih je vzdržalo glasovanja.

Sirsko nacionalno koalicijo je sicer od julija vodil Ahmad Asi al Džarba.

Kitajska pozdravila dogovor o Siriji

Kitajska je danes pozdravila rusko-ameriški dogovor o uničenju sirskega kemičnega orožja. Zunanji minister Kitajske, zaveznice režima v Damasku, Wang Yi je ob tem ocenil, da bo dogovor omogočil zmanjšanje napetosti v Siriji, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Kitajski zunanji minister je to dejal na srečanju s francoskim kolegom Laurentom Fabiusom, ki je dogovor označil za "pomemben korak naprej", sicer pa ocenil, da bo glede Sirije treba sprejeti pomembne odločitve.

Fabius je sicer že v soboto dejal, da bodo v Parizu počakali na poročilo inšpektorjev ZN o domnevnem napadu s kemičnim orožjem 21. avgusta v predmestju Damaska, preden bodo zavzeli dokončno stališče. Omenjeno poročilo inšpektorjev ZN naj bi predstavili v ponedeljek.

Namestnik iranskega zunanjega ministra Hosein Amir Abdolahian je dogovor komentiral z besedami, da je s tem "odstranjen izgovor ZDA in določenih držav za vojaško akcijo proti Siriji". "Lahko celo govorimo o uspehu fronte upora (proti Izraelu) - Irana, Sirije, libanonskega Hezbolaha in palestinske skupine Hamas," je dodal po poročanju AFP.

To je prvi odziv Irana, ključne zaveznice režima v Damasku, na dogovor o uničenju sirskega kemičnega orožja, ki sta ga po treh dneh pogovorov v Ženevi v soboto dosegla zunanja ministra ZDA in Rusije, John Kerry in Sergej Lavrov.

Dogovor med drugim predvideva, da mora Sirija v roku enega tedna razkriti svoje zaloge kemičnega orožja in mednarodnim inšpektorjem dovoliti takojšen in neomejen dostop do teh zalog, najkasneje do novembra. Sirsko kemično orožje mora biti odstranjeno ali uničeno do sredine leta 2014, uničeno pa bi moralo biti zunaj Sirije.

O podrobnostih uresničevanja dogovora, ki ga je pozdravilo že več držav, pa tudi ZN in EU, naj bi se v ponedeljek v Parizu pogovarjali Fabius, Kerry in britanski zunanji minister William Hague.

Sirska opozicija zahteva prepoved uporabe režimskih zračnih sil

Sirska opozicija je danes zahtevala, da mednarodna skupnost uvede prepoved, ki bi sirskemu režimu onemogočila uporabo letal in balističnih raket v urbanih območjih. Sirska nacionalna koalicija pa se ni uradno izrekla o ameriško-ruskem dogovoru za uničenje sirskega kemičnega orožja.

Sirska nacionalna koalicija je v sporočilu zapisala, da "vztraja, da se prepoved kemičnega orožja, katerega raba je zahtevala več kot 1400 življenj, razširi še na rabo balističnih raket in letal na urbanih območjih".

Koalicija se še ni neposredno izrekla o sobotnem ameriško-ruskem dogovoru o uničenju sirskega kemičnega orožja, a poveljnik uporniške vojske Salim Idris je dogovor že zavrnil.

V skladu z dogovorom mora Sirija v roku enega tedna razkriti svoje zaloge kemičnega orožja in mednarodnim inšpektorjem dovoliti dostop do teh zalog, nato pa jih uničiti.

Sirska nacionalna koalicija je danes sporočila, da podpora ruski pobudi glede kemičnega orožja odraža "strah pred vojaškim napadom" na Sirijo. Pozvala je k ustavitvi napadov režima na stanovanjske predele in h "končanju nasilja nad sirskim prebivalstvom", poroča francoska tiskovna agencija AFP. Poleg prepovedi rabe zračnih sil je opozicija pozvala še k prepovedi uporabe težkega orožja proti mestom in vasem v Siriji.