Do srečanja med Lavrovom in Kerryjem prihaja dva dni pred napovedanim referendumom o odcepitvi krimskega polotoka od Ukrajine in pridružitvi Rusiji. "Smo v težki situaciji," je pred začetkom pogovorov dejal Lavrov. "Veliko se je zgodilo in veliko časa je bilo izgubljenega," je menil.

Kerry pa je poudaril, da bosta morala z Lavrovom spregovoriti o veliko stvareh. Cilj pogovorov je najti možnosti za napredek.

Ameriški državni sekretar je pred srečanjem z Lavrovom zajtrkoval z britanskim premierom Davidom Cameronom. Tam je posvaril, da bi lahko ZDA in EU že v ponedeljek proti Rusiji sprožili nove sankcije, če država s Krima ne bo umaknila svojih sil. Če bi si Rusija priključila Krim, pa bi sledili "zelo resni koraki", poroča britanski BBC.

"Želimo pogovore med Ukrajinci in Rusi in če do tega ne bo prišlo, bodo sledile posledice," je novinarjem dejal Cameron.

Schulz: Dokler se ljudje pogovarjajo, ne streljajo

Predsednik Evropskega parlamenta Martin Schulz je danes v Ljubljani nagovoril poslance državnega zbora. Nagovor je začel z dogajanjem v Ukrajini in pozivom k dialogu. "Dokler se ljudje pogovarjajo, ne streljajo," je poudaril. Obenem je spomnil na zastave EU, ki so jih vihteli ljudje na Majdanu - ker v EU vidijo skupnost vrednot.

Schulz je nagovor začel z izrazi zaskrbljenosti zaradi dogajanja v Ukrajini in še posebej na Krimu ter izrazi upanja, da nam bo vendarle uspelo preprečiti oboroženi konflikt in razpad države. Ključ za to je po njegovih besedah dialog med sprtimi stranmi.

Rusija poziva opazovalce Ovse na referendum na Krim

Rusija je danes pozvala Organizacijo za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse), naj pošlje svoje opazovalce na nedeljski referendum na ukrajinskem polotoku Krim o priključitvi Rusiji. Rusko zunanje ministrstvo je pozvalo Ovse in članice, naj prekinejo "dvojna merila" in sprejmejo povabilo krimskih oblasti.

Opazovalci Ovseja so namreč že zavrnili povabilo samooklicanih krimskih oblasti, da bi ocenjevali izvedbo referenduma o priključitvi Rusiji. Kot pravijo, odgovarjajo na zahteve oz. prošnje držav članic, v Kijevu pa temu referendumu nasprotujejo. Predsedujoči Ovseju Didier Burkhalter je tudi ocenil, da bo referendum nezakonit in da je tudi zato opazovalna misija nemogoča.

A v Moskvi so pozvali "vodstvo Ovse, države članice in urad za demokratične institucije in človekove pravice, da se odpovedo praksi dvojnih meril in se pozitivno odzovejo na povabilo krimskih oblasti k opazovanju prihajajočega referenduma" v nedeljo. Sodelovanje na opazovalni misiji bi bilo "v skladu s temeljnimi načeli Ovseja in bi pripomoglo k zmanjševanju napetosti v regiji", so prepričani na ruskem zunanjem ministrstvu, kot poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Ovse je v Ukrajino poslal okoli 40 neoboroženih vojaških opazovalcev, ki pa kljub večkratnim poskusom niso uspeli vstopiti na Krim.

Gorbačov zaradi krimske krize svari pred novo hladno vojno

Nekdanji voditelj Sovjetske zveze Mihail Gorbačov je zaradi krize glede polotoka Krim med Rusijo in Ukrajino posvaril pred novo hladno vojno. V svojem danes objavljenem pismu je poudaril, da je sedaj ključna pomiritev razmer, mora pa se najti rešitev, ki bi jo podpirali tako ruski kot ukrajinski državljani.

V pismu, objavljenem na svoji spletni strani, je Gorbačov predsednika Rusije in ZDA, Vladimirja Putina in Baracka Obamo, pozval, naj s skupnimi močmi iščeta izhod iz ukrajinske krize, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Gorbačov je trenutno krizo označil za posledico razpada Sovjetske zveze pred več kot 20 leti. "Takrat sem opozarjal pred nevarnim in uničujočim ravnanjem takratnega ruskega vodstva," je zapisal Gorbačov.