Na četrtem srečanju v okviru splošne kongregacije je bilo danes skupaj 153 kardinalov, od tega 113 tistih z volilno pravico. Manjkata še poljski kardinal Kazimierz Nycz in vietnamski kardinal Jean Baptiste Pham Minh Man, je dejal Lombardi. Prvega v Vatikanu pričakujejo še danes, drugega pa v četrtek, ko se bodo kardinali zopet sešli na dopoldanskem in popoldanskem srečanju.

Stopnjevanje napetosti

V Vatikanu se tako stopnjuje napetost pred odločitvijo o začetku konklava, ki naj bi se po pričakovanjih nekaterih začel 11. marca. Več ameriških kardinalov, med njimi tudi Patrick O'Malley iz Bostona in Francis George iz Chicaga, je ob tem izrazilo željo, da bi imeli dovolj časa za razpravo pred konklavom.

»Nismo še pripravljeni in nikoli nisem dobil občutka, da naj bi (s konklavom) začeli 10. ali 11. marca,« je za torinski časnik La Stampa dejal George. Prepričan je, da bi bilo bolje dlje časa razpravljati in potem imeti kratek konklave.

Nabor imen se širi, ne oži

Kot je še dejal, se nabor kandidatov za papeža »širi in ne oži«. »Imena, ki jih vidite v časopisih, so smiselna, a pogovarjamo se tudi o kandidatih, o katerih ni doslej nihče govoril,« je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa dejal George.

V pogovoru za spletno stran Vaticaninsider se je z njim strinjal tudi washingtonski nadškof Donald Wuerl. »Zdi se, da ni kardinala, ki vstopil v konklave in za katerega bi vsi govorili, da bo gotovo papež,« je dejal.

Lombardi je sicer danes dejal, da bi cerkev želi papeža do cvetne nedelje, ki bo letos 24. marca. Lombardi je tovrsten scenarij označil za verjetnega, obenem pa opozoril, da je to le »želja, mnenje in ne zagotovilo«.

Seznam 12, ki se na prijave žrtev zlorab niso pravilno odzvali

Ameriški združenje žrtev spolnih zlorab duhovnikov je medtem danes objavilo seznam 12 kardinalov elektorjev, ki se na prijave žrtev zlorab po njihovem prepričanju niso pravilno odzvali in zato ne bi smeli sodelovati na konklavu.

Na seznamu je precej kardinalov, ki se omenjajo kot verjetni kandidati za naslednika Benedikta XVI., in sicer milanski nadškof Angelo Scola, Kanadčan Marc Ouellet, Američana Sean O'Malley in Timothy Dolan, honduraški kardinal Oscar Rodriguez Maradiaga in Ganec Peter Turkson.

Poleg njih so na seznamu še vatikanski državni tajnik Tarcisio Bertone, mehiški kardinal Norberto Rivera Carrera, Avstralec George Pell, Čeh Dominik Duka, Argentinec Leonardo Sandri in Američan Donald Wuerl.

Lombardi se je na njihov seznam odzval z besedami, da združenje poznajo že dlje časa, da pa ni njihova naloga določati, kateri kardinali se smejo udeležiti konklava.