Kaj na strelišču počne devetletni otrok in kako je mogoče, da povrhu v rokah drži polavtomatsko puško tipa uzi? Tako se sprašujejo v Združenih državah Amerike po ponedeljkovem dogodku v Arizoni, ko je deklica ponesreči ustrelila in ubila inštruktorja z orožjem, ki ga po navedbah strokovnjakov še odrasli sprva težko obvladajo.

Amerika je prizorišče nenehnih razprav o pravici do nošnje orožja, licenciranju in o omejitvi prodaje posebej ubijalskih pušk ter tudi o splošni kulturi orožja, ki ima v državi dolgo tradicijo. Običajno te razprave sprožijo množični poboji, kakršen je bil predlanski na osnovni šoli Sandy Hook v zvezni državi Connecticut, ko je dvajsetletnik postrelil dvajset otrok in šest odraslih. Tokrat pa so v središču pozornosti strelišča in vprašanje, kdaj je otrok zrel za to, da v rokah drži puško ali pištolo.

Na strelišču tudi šestletniki

Zvezna država Arizona denimo nima nobenih omejitev, le priporočila. Zaradi tega lastnik strelišča Last Stop (zadnja postaja) v mestu White Hills ni kršil nobenih zakonov, ko je v svoj objekt spustil družino domačih turistov, ki so na strelišče poslali devetletno deklico. Inštruktor ji je dal v roke brzostrelko uzi, ki po pritisku na petelina ne ustreli enkrat, ampak cel rafal. Deklica je na posnetku, ki so ga naredili starši, videti precej negotova. Ob drugem ali tretjem poskusu pa očitno izgubi nadzor nad orožjem ter v glavo ustreli 39-letnega inštruktorja Charlesa Vacca, ki stoji ob njej. Tri ure pozneje je veteran iraške in afganistanske vojne v bolnišnici umrl.

Kdo je kriv? Inštruktor, starši, država? Strelišče? V polemiki, ki se je razvnela, slednje skoraj gotovo ne. V ZDA so za zakonodajo glede strelišč odgovorne zvezne države in Arizona nima omejitev glede tega, kdo lahko pride streljat. In koliko mora biti star. Nacionalna zveza strelišč priporoča, naj bo starostna meja postavljena pri osmih letih, in takšna je na strelišču tudi veljala. A niti to ni zavezujoče. V Georgii so našli strelišče, ki ima omejitev postavljeno pri šestih letih. »V Združenih državah imamo strožja pravila glede tega, kdo se sme v zabaviščnem parku voziti z vlakcem smrti, kot glede prisotnosti na streliščih,« pravi Gerry Hills, ustanovitelj skupine Prebivalci Arizone za varnost pred orožjem.

Mnogi starši dajo doma otrokom orožje v roke še prej, pri štirih, petih letih. Zaradi tega strelišče ne bo dočakalo sankcij, saj je spoštovalo zakone, zaradi smrti inštruktorja tudi ne bo nobene kazenske ovadbe. Po besedah vodje strelišča Sama Scamarda je bil za smrt pravzaprav kriv inštruktor sam: »Predstavljajte si, da je strelec v središču ure, tarča pa je pri številki dvanajst. Naš inštruktor sme po pravilih stati izključno pri številki šest.« Posnetek pa kaže, da je stal pri številki devet, torej ob boku deklice. In očitno je bila njegova slaba presoja kriva, da je v rokah dekleta končalo orožje, ki je bilo zanjo prezahtevno.

Obama ni dosegel sprememb

Starši deklice glede na navedene (ne)omejitve in kulturo streljanja v manj urbanih koncih Amerike niso nikakršna izjema. Porodilo se je sicer vprašanje, ki bi si ga takoj zastavili kje drugje na svetu: kako je mogoče, da starši peljejo devetletnega otroka na strelišče? A ta primer sploh ni osamljen, je le odmeven zaradi tragičnega konca, pri čemer pa bo psihične posledice nosila tudi deklica.

Pojavili pa so se tudi klici k strožji zakonodaji. Morda se bo to zgodilo v Arizoni, kjer se še spominjajo strelskega napada na poslanko Gabrielle Giffords leta 2011. A takšne spremembe so po navadi posledica trenutne zgroženosti, ne gre za spremembe v razmišljanju in potemtakem dojemljivost za nove spremembe. Minnesota je denimo ravnokar znižala starost za udeležbo pri lovu na deset let.

Predsednik Obama je pozval zvezne države, naj sprejmejo strožja pravila. Sam si je po nekaj odmevnih množičnih pobojih v ZDA sicer prizadeval za sprejetje strožje nacionalne zakonodaje glede nošnje in nakupa orožja, vendar je sčasoma pozornost javnosti usahnila, podpore v kongresu za spremembe pa ni, tudi zaradi izredno močnega orožarskega lobija.