Sporazum so podpisali odposlanci južnosudanskega predsednika Salve Kiira in predstavniki upornikov pod vodstvom nekdanjega podpredsednika Rieka Macharja, pozdravili pa so ga regionalni posredniki in diplomati.

Vlada bo izpustila 11 priprtih uradnikov

Posredniki iz regionalne organizacije šestih vzhodnoafriških držav, ki so sodelovali v mirovnih pogajanjih, so sporočili, da dogovor določa tudi mehanizma za nadzor nad izvajanjem sporazuma o premirju.

Južnosudanska vlada je v sporazumu prav tako privolila v izpustitev 11 uradnikov, ki so blizu Macharju in so jih južnosudanske oblasti po izbruhu spopadov decembra lani priprle. Zaporniki so bili pomembna točka pogajanj, v katerih pa sicer niso določili roka za njihovo izpustitev.

Oblikovanje okolja za popoln mir

»Ta dogovora sta sestavini za oblikovanje okolja za popoln mir v moji državi,« je dejal vodja delegacije upornikov Taban Deng.

Vladni pogajalec Nhial Deng Nhial je ocenil, da pogajanja niso bila lahka. »Skrbi nas, ali bo sporazum o prenehanju sovražnosti obveljal. Ob tej priložnosti upornike pozivamo, da sledijo glasu razuma in opustijo prizadevanja za pridobitev politične moči z nasiljem,« je dejal.

Nasilje terjalo več tisoč žrtev

Nasilje v Južnem Sudanu je izbruhnilo 15. decembra lani, potem ko je Kiir Macharja obtožil poskusa državnega udara. Spopadi so kmalu dobili večje razsežnosti, saj je vojska etnično razdeljena, lokalne milice pa so se postavile na stran upornikov.

Nasilje je terjalo več tisoč žrtev, skoraj pol milijona ljudi pa je moralo zapustiti svoje domove, še navaja AFP.