Brozova je prepričana, da za vlomom stojijo ljudje, ki so "igrali umazane vloge v zadnjih letih Titovega življenja, nekateri pa so še danes živi in močni".

"Niso me oropali navadni tatovi, temveč ljudje, ki so točno vedeli, kaj iščejo. Poslali so jih tisti, ki se bojijo stvari, ki jih poznam in sem jim bila priča, ko sem bila dolga leta ob Titu," je dejala Brozova o vlomu v njen dom.

Gre za vilo v elitnem beograjskem naselju Dedinje, ki jo je bivša država podelila Brozovi kot "začasno namestitev" po Titovi smrti. Brozova poudarja, da že tri desetletja živi sama in izolirana kot v zaporniški celici.

Josip Broz je umrl maja 1980 v ljubljanskem kliničnem centru. Z Jovanko Broz sta bila poročena od leta 1952, v razmerju pa sta bila od konca druge svetovne vojne. Zadnjih nekaj let pred Titovo smrtjo sta živela v ločenih rezidencah v Beogradu in takrat so se pojavile tudi različne zgodbe o vlogi Jovanke Broz v tedanji jugoslovanski politiki.

"Preko mojega hrbta so obračunavali s Titom in me obtoževali, da vodim zaroto proti njemu z Đokom Jovanićem in ostalimi generali iz Like. Uspeli so naju ločiti in izolirati. Tako mene kot Tita. Potem so (dolgoletni jugoslovanski notranji minister) Stane Dolanc, general Nikola Ljubičić in ostali delali, kar so hoteli," je izjavila Brozova.

Navaja, da so ji poleg dragocene vaze iz dinastije Ming, ki je bila poročno darilo kitajskega voditelja Mao Zedonga, ukradli denar in nakit, kot tudi pisma pokojnega slovenskega partizanskega borca, generala in politika Ivana Dolničarja in Cvijetina Mijatovića, ki je bil po Titovi smrti leto dni na čelu Jugoslavije.

Sicer pa se je Jovanka Broz izognila neposrednemu odgovoru na vprašanje, za kakšne srbsko-hrvaško-slovenske skrivnosti gre. "Tisti, na katerega to leti, bo dojel," je dejala. Spomnila je, da je bila od leta 1945 priča temu, kar se je dogajalo Srbom na Hrvaškem. Brozova se je sicer rodila leta 1924 v hrvaški Liki.

Trdi, da jo že vrsto let nadlegujejo, ker so nekatere skrivnosti iz Titovih časov, ki jim je bila priča, "še zmeraj vroče", ter da še vedno obstajajo ljudje, ki bi resnico želeli skriti, da ne bi skrhali odnosov med Srbijo in Hrvaško. Omenja, da so temu botrovali tudi "nekateri Slovenci".

Po njenem mnenju to ni dobro, ker mora Srbija razčistiti "nekatere zadeve", če si želi dobrih in prijateljskih odnosov s Hrvaško.

"Zdajšnja situacija s Hrvaško me spominja na te čase, ko se v imenu miru zahteva, da se pozabi na (operacijo hrvaške vojske) Nevihto in vse, kar se je zgodilo. Zdi se, mi da to ni v redu za prihodnje rodove ter da je zadeve treba razčistiti, dokler so še živi priče," je izjavila Brozova.

Pogovor z Jovanko Broz je bil objavljen v času, ko v Srbiji poteka postopek za razdelitev Titovega nasledstva, ki ga spremljajo burne razprave v srbski javnosti.