V Nemčiji, Franciji, Veliki Britaniji, Italiji, Španiji in na Poljskem (v teh državah živita dve tretjini Evropejcev - 350 od 500 milijonov) je zaupanje javnosti v Evropsko unijo (EU) na zgodovinsko nizki stopnji, kar je tri leta po najhujši ekonomski krizi sprožilo vprašanja o njeni demokratični legitimnosti. Evrobarometer je pokazal znatno nižje zaupanje v EU tudi v največji podpornicah Evrope kot so Španija, Nemčija in Italija.

Evroskepticizem rekordno visok

Na izjemno nizko stopnjo zaupanja so vplivale finančna, evrska in dolžniška kriza, vse ostrejše zategovanje pasu in varčevalna politika ter reševanje držav na robu propada. Evroskepticizem je ravno zaradi tega na rekordno visoki stopnji, pri čemer so zadovoljni nasprotniki politike EU, politični vodje (ne glede na to, ali so na čelu države na bogatem severu ali revnem jugu) pa so se zbudili v nočni mori, ki napoveduje politično krizo in vprašljivo demokratično legitimnost EU.

»Škoda je tako velika, da sploh ni pomembno, iz katere države prihajaš – tiste, ki posoja denar, ali tiste, ki ga potrebuje. Vsakdo je na slabšem,« pojasni José Ignacio Torreblanca, vodja madridske pisarne Evropskega sveta za zunanje odnose (ECFR). »Evropejci mislijo, da evropska kriza spodkopava njihovo nacionalno demokracijo,« doda.

Največji padec zaupanja v Španiji

Največji padec zaupanja v EU so ob kolapsu bančnega in nepremičninskega trga zabeležili v Španiji, dodaten skepticizem pa so spodbudili reševalni ukrepi tujih držav, kakor tudi vedno večja brezposelnost (stopnja brezposelnosti je v prvem četrtletju narasla in dosegla rekordnih 27,16 odstotka - prvič v zgodovini države je število brezposelnih preseglo šest milijonov). Tako se 72 odstotkov Špancev nagiba k temu, da v EU ne zaupa več (pred petimi leti jih je bilo takih 23 odstotkov), le 20 odstotkov pa jih še (pred petimi leti jih je EU zaupalo 65 odstotkov).

V petih od šestih držav (vse razen Velike Britanije), ki so sodelovale v raziskavi, se je situacija v zadnjih petih letih obrnila na glavo – nezaupanje se je namreč povečalo za znatno stopnjo. Pred petimi leti je v Nemčiji EU zaupalo 56 odstotkov ljudi, danes pa jih 59 odstotkov ne zaupa več, v Franciji se je nezaupanje s 41 odstotkov povišalo na 56, v Italiji pa se je nezaupanje v EU skoraj podvojilo – z 28 na 53 odstotkov.