Kitajska je druge države razjezila, potem ko je pred tednom dni nad delom Vzhodnokitajskega morja razglasila območje nadzora nad zračnim prostorom. Območje se razteza tudi nad spornim otočjem, ki si ga lastita tako Tokio kot Peking in ki mu Japonci pravijo Senkaku, Kitajci pa Diaoyu.

ZDA, Japonska in Južna Koreja so na prelet območja po razglasitvi poslale svoje vojaške lovce, s čimer so izrazile nepriznavanje kitajske odločitve. Peking je za ameriškimi in japonskimi vojaškimi letali v petek poslal svoje lovce, pri čemer pa do incidentov ni prišlo.

Kitajska zahteva, da letala, ki letijo v spornem območju, predložijo načrt leta, navedejo svoje poreklo in vzdržujejo dvosmerno radijsko zvezo. V nasprotnem primeru letalom grozijo "nujni obrambni ukrepi".

Japonska je danes poudarila, da bi se ICAO moral vključiti, ker lahko kitajska odločitev krši varnost in red v civilnem letalstvu. Kitajska naj bi posredovanju organizacije ostro nasprotovala, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Japonska je svojim komercialnim letalom v sredo naročila, naj ne upoštevajo kitajskih zahtev. ZDA pa je na isti dan domačim letalskim družbam dala navodilo, naj zahteve upoštevajo.

"ZDA v splošnem pričakujejo, da bodo ameriške letalske družbe, ki delujejo mednarodno, delovale v skladu z obvestili posameznih tujih držav," je v petek na spletni strani zapisal ameriški State Department. A je hkrati ministrstvo dodalo, da to ne pomeni, da ZDA sprejemajo kitajske zahteve.

Pentagon je v petek zatrdil, da ameriške sile nadaljujejo s svojimi običajnimi operacijami. "Še naprej bomo sodelovali z zavezniki v regiji in delovali, kot je običajno," je poudaril tiskovni predstavnik.