Medtem ko iz jedrske elektrarne Fukušima vsak dan odteka okoli 300 ton kontaminirane podtalnice in razsežnosti slabe pripravljenosti Japonske na jedrsko katastrofo postajajo vse bolj očitne. Japonske oblasti so po katastrofi, ki jo je povzročil cunami leta 2011, odločile za strožji pristop do varnostnih ukrepov, ki so se izkazali za pomanjkljive. V sklopu pregledov bo od danes naprej Japonska za nedoločen čas ostala povsem brez jedrske energije.

Novi varnostni pregledi jedrskih elektrarn so obsežni, z vsemi pravnimi ovirami pa bi reaktor ponovno lahko zagnali najhitreje v šestih mesecih. Analitiki ocenjujejo, da bo Japonska od ponedeljka brez jedrske energije do vsaj decembra, morda celo sredine prihodnjega leta. Japonska je bila brez jedrske energije že lani med majem in junijem, a so oblasti takrat Tepcu dovolili ponovno zagnati reaktorje jedrske elektrarne Ohi.

Trenutno se energetska podjetja zaprosila za ponovni zagon 50 jedrskih elektrarn, kljub 30 odstotkov višjim cenam elektrike in velikega uvoza premoga, tekočega naravnega plina in drugih energentov pa je japonska javnost še vedno skeptična do vrnitve k jedrski energiji. Odločen za ponoven zagon reaktorjev je japonski premier Abe, ki trdi, da je uvoz energentov med glavnimi razlogi za menjalni primanjkljaj Japonske od leta 2011 dalje.