»Zaradi množičnega umora miroljubnih civilistov je bila uvedena kazenska preiskava. Janukovič in številni drugi uradniki so na seznamu iskanih,« je v izjavi na spletnem družbenem omrežju facebook zapisal začasni notranji minister Arsen Avakov.

Zapustili so ga tudi nekateri osebni stražarji

63-letni Janukovič je v petek med protesti, na katerih so zahtevali njegov odstop, s helikopterjem zapustil Kijev, nazadnje pa so ga včeraj videli na Krimskem polotoku, poroča Reuters. Pred tem je Ukrajino že skušal zapustiti, a so mu cariniki preprečili prestop meje.

Ker je vedel, kje nanj čaka nova oblast, je spremenil načrte in se odpravil v zasebno rezidenco na območje Balaclava. Tam je zbral varnostno osebje in mu dal možnost, da ostane z njim in ga varuje, ali pa območje zapusti. Nekateri so odšli in s seboj odnesli službeno orožje, da ga bodo predali novi oblasti. »Janukovič je območje zapustil v treh avtomobilih, kam pa je šel, ni znano,« je zaključil Avakov.

Novi začasni predsednik Ukrajine Oleksandr Turčinov je v nagovoru v nedeljo zvečer zatrdil, da se bo država sedaj osredotočila na tesnejšo integracijo z EU. Kot je dejal, je odprt za dialog z Rusijo, dokler bo Moskva spoštovala odločitev Ukrajincev za tesnejše povezovanje z unijo. Ukrajina se mora vrniti »v družino evropskih držav«, je poudaril.

Pripravljeni na dialog z Rusijo na pošteni, enakopravni in sosedski osnovi

»Pripravljeni smo na dialog z Rusijo (...) na novi, pošteni, enakopravni in sosedski osnovi, ki priznava evropsko izbiro Ukrajine, za katero upam, da bo potrjena na (predsedniških) volitvah« 25. maja, je v televizijskem nagovoru poudaril Turčinov, ki so ga poslanci na položaj začasnega predsednika Ukrajine imenovali v soboto po odstavitvi Viktorja Janukoviča.

Obljubil je oblikovanje »vlade nacionalnega zaupanja«, ta naj bi bila sestavljena do torka, kot prvo nalogo te vlade pa izpostavil »obnovo nadzora ter javnega reda in miru« v državi. Kot je obljubil po poročanju tujih tiskovnih agencij, bodo z ulic umaknili vse pripadnike posebnih enot in vojake, zagotovili mir ter obenem preprečili nove žrtve in nasilje.

Rusija najostreje obsoja »prevzem oblasti« s strani opozicije

Rusko zunanje ministrstvo je medtem »zaradi zaostritve situacije« v nedeljo na posvetovanja v Moskvo poklicalo ruskega veleposlanika v Ukrajini Mihaila Zurabova. Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je poleg tega po navedbah Moskve ameriškemu državnemu sekretarju Johnu Kerryju v pogovoru sporočil, da Rusija najostreje obsoja »prevzem oblasti« s strani ukrajinske opozicije.

ZDA so po drugi strani ocenile, da so bila dejanja ukrajinskega parlamenta v minulih dneh legitimna, Rusijo pa posvarile, da bi bilo vojaško posredovanje v Ukrajini »resna napaka«. Kot je v pogovoru za televizijo NBC še poudarila svetovalka ameriškega predsednika za nacionalno varnost Susan Rice, je v interesu Rusije, Evrope in ZDA, da se ohrani ozemeljska celovitost Ukrajine.

Ashtonova na obisk v Kijev

Visoka zunanjepolitična predstavnica EU Catherine Ashton bo danes v luči politične krize obiskala Kijev, kjer bo razpravljala o podpori unije trajni rešitvi politične krize in ukrepom za stabilizacijo ekonomskih razmer.

EU od vseh v državi pričakuje odgovorno ravnanje, ki bi imelo za cilj zaščito enotnosti, suverenosti, neodvisnosti in ozemeljske celovitosti države, je sporočila Ashtonova. Trajna rešitev politične krize bi po njenem prepričanju morala vključevati ustavno reformo, oblikovanje nove vlade in zagotovitev pogojev za demokratične volitve.