»Diplomate njihove vlade pošljejo, da so povezovalni člen, ne pa da se obnašajo kot provokatorji,« je v odzivu zapisalo izraelsko zunanje ministrstvo.

Resne kršitve

Ob tem so v Jeruzalemu dodali, da jim evropski diplomati in njihove vlade dolgujejo pojasnilo zaradi kršitev diplomatskega kodeksa, poroča francoska tiskovna agencija AFP. »Izrael je že dal jasno vedeti, da takšnega obnašanja ne bo dopuščal. Odziv Izraela bo odseval resnost teh kršitev,« so zapisali Izraelci.

Evropski diplomati so skušali v petek palestinskim beduinom na Zahodnem bregu, ki jim je izraelska vojska porušila domove, predati šotore in drugo humanitarno pomoč, kar pa so jim preprečile izraelske sile.

Je sama legla na tla ali jo je potegnil vojak?

Kot vztrajajo Izraelci, je izraelsko sodišče izdalo odlok, ki beduinom prepoveduje gradnjo neprijavljenih objektov, česar pa evropski diplomati niso spoštovali.

Francosko diplomatko Marion Fesneau-Castaing naj bi izraelski vojak izvlekel iz tovornjaka, ki so ga vojaki kasneje zasegli, in jo podrl na tla. Izraelska stran vztraja, da se je diplomatka v znak protesta sama ulegla na tla, potem pa naj bi vstala in vojaka udarila v obraz.

Spletna stran izraelskega dnevnika Jeruzalem Post je objavila video, v katerem je videti, kako ženska, ki so jo identificirali kot prej omenjeno francosko diplomatko, s pestjo napada obmejnega policista.

Pojasnila o zasegu šotorov

O incidentu je francoski zunanji minister Laurent Fabius po telefonu že govoril z izraelskim veleposlanikom v Franciji. Tiskovni predstavnik visoke zunanjepolitične predstavnice EU Catherine Ashton Michael Mann je v soboto dejal, da je Bruselj od Tel Aviva že zahteval pojasnilo o zasegu šotorov.

Izrael pa je danes prvič po šestih letih dovolil vnos gradbenega materiala za gradnjo zasebnih objektov v Gazi. 90 tovornjakov s cementom in železom je prek mejnega prehoda zakonito vstopilo v Gazo, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Omilitev blokade

Gre za omilitev izraelske blokade, ki so jo Izraelci uvedli leta 2006 kot odgovor na ugrabitev izraelskega vojaka in raketne napade palestinskih oborožencev.

Leto kasneje, ko je palestinsko gibanje Hamas prevzelo nadzor nad območjem Gaze, so Izraelci blokado še zaostrili. Izrael je takrat Gazo razglasil za sovražno ozemlje in vanjo dovolil le vnos osnovnih potrebščin.

Leta 2010 je Izrael blokado nekoliko sprostil, ni pa dovolil vnosa surovin zaradi suma, da bi lahko z njihovo pomočjo Palestinci izdelali orožje ali kopali predore. Izjema je bil le gradbeni material za gradnjo mednarodno financiranih javnih projektov.

Večino nedovoljenih gradbenih materialov v zadnjih letih so Palestinci v Gazo iz Egipta pretihotapili skozi podzemne predore.