Teorijo terorističnega napada je med drugim podpirala ugotovitev, da sta se dva potnika na pogrešano letalo vkrcala z ukradenima potnima listoma. A je Noble spomnil na ugotovitve malezijske policije, da je bil eden od osumljencev 19-letni Iranec Pouira Nour Mohamad Mehrdad, ki je želel migrirati v Nemčijo, kjer ga je čakala njegova mati.

»Če ste prebrali, kar je vodja malezijske policije pred kratkim dejal o 19-letniku, ki je želel potovati v Frankfurtu, da bi bil s svojo mamo, je to vprašanje tihotapljenja ljudi in ne terorizma,« je poudaril prvi mož Interpola po poročanju francoske tiskovne agencije AFP. Drugega moškega so prepoznali danes - tudi on je iranskega rodu, Interpol pa je danes potrdil, da je dvojica v Malezijo vstopila z veljavnima iranskima potnima listoma.

A prvi mož ameriške obveščevalne agencije Cia John Brennan je danes opozoril, da terorizma vendarle ne bi smeli tako hitro odpisati. Kot je dejal, "so bila neka priznanja odgovornosti", ki jih doslej niso ne potrdili ne ovrgli, zato še ne morejo izključiti, da je šlo pri izginotju letala za teroristično dejanje. Več podrobnosti sicer ni navedel, še poroča AFP.

Sporni letalski karti rezervirali dve tajski potovalni agenciji

So pa oblasti ugotovile, da sta sporni letalski karti rezervirali dve tajski potovalni agenciji. Rezerviral jih je moški po imenu Ali, ki je klical iz zasebne telefonske številke v Iranu. Strošek obeh kart je poravnal drugi iranski državljan, ki se na Tajskem ukvarja z uokvirjanjem slik. Policija je moškega zaslišala, a možje postave pri njem niso odkrili ničesar sumljivega.

Fotografi in novinarji so fotografiji potnikov, ki sta se na letalo vkrcala z ukradenima potnima listoma, nemudoma poslali po vsem svetu. (Foto: Reuters)

Interpol je medtem preverjal morebitne nepravilnosti, povezane s potnimi listi drugih potnikov na letalu, a prav tako ni naletel na nič sumljivega, še navaja AFP.

Letalo družbe Malaysia Airlines, ki je bilo na poti iz Kuala Lumpurja v kitajsko glavno mesto Peking, je z radarskih zaslonov izginilo v soboto zgodaj zjutraj. Pri tem ni oddalo nobenega klica na pomoč ali kaj podobnega, kar bi lahko nakazovalo njegovo usodo.

Zaenkrat niso našli ničesar

Malezijske oblasti so pogrešano letalo sprva iskale predvsem na morju, kasneje pa so območje iskanja razširile še na gorat in hribovit predel severne zvezne države Kelantan. Zaenkrat niso našli še ničesar.

Prav tako je območje iskanja za dodatnih 26.000 kvadratnih kilometrov razširil Vietnam, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Namestnik predsednika vietnamskega državnega odbora za iskanje in reševanje Pham Quy Tieu je izpostavil, da so z letali in ladja pregledali 150.000 kvadratnih kilometrov veliko območje, a letala niso našli.

Kitajsko obrambno ministrstvo je medtem območje Južnokitajskega morja, v katerem bi se lahko nahajale razbitine letala, začelo pregledovati z desetimi sateliti. Prav tako je kitajska vlada v Kuala Lumpur poslala svoje strokovnjake, ki naj bi pomagali iskati letalo, na krovu katerega je bilo 239 ljudi, od tega 154 kitajskih državljanov.

V Južnokitajskem morju letalo išče skoraj 100 letal in ladij

V Južnokitajskem morju letalo išče skoraj 100 letal in ladij iz devetih držav, pri čemer AFP izpostavlja, da so vlade vsaj začasno pozabile na ozemeljske spore v zvezi s tem območjem. Svoje letalo bo tja poslala še Nova Zelandija, je napovedal premier John Key.

Malezija pri raziskovanju izginotja letala še vedno upošteva vse možnosti, tudi možnost ugrabitve, je poudaril generalni direktor malezijskega urada za civilno letalstvo Azharuddin Abdul Rahman. Teorijo o ugrabitvi letala so nekaj časa podpirale tudi ugotovitve policistov, da sta se dva potnika nanj vkrcala s predhodno ukradenima potnima listoma, avstrijskim in italijanskim.

Študenti med molitvijo prižigajo sveče za pogrešane potnike na izginulem letalu. (Foto: Reuters)