V skupini svetovalcev je nekdanji predsednik ustavnega sodišča, vodja statistične agencije ISTAT, član nadzornega sveta Banke Italije, minister za evropske zadeve Enzo Moavero in drugi izkušeni politiki iz desno- in levosredinskega bloka. Prvič se bodo sestali v torek, ko bo znanih tudi več podrobnosti o ukrepih, ki jih bodo predlagali za rešitev zapletene situacije, v kateri se je znašla Italija.

Plaz kritik, ker v skupini ni žensk

Na Napolitana pa so se usule hude kritike, ker v svetovalsko skupino ni povabil nobene ženske.

»Zelo, zelo žalostno. Dejstvo, da je v skupini deset moških in niti ene ženske, je žalostno,« je povedala nekdanja evropska komisarka Emma Bonino, ena najbolj znanih italijanskih aktivistk za enakopravnost žensk v politiki. »Le eno stvar lahko povem. Komisija ne predstavlja naše družbe. Zanika obstoj žensk v družbi. Ni ravno daljnovidna izbira,« je Boninova povedala za dnevnik La Repubblica.

Mnoge kritike je bilo moč prebrati na mikroblogerski platformi Twitter. Oglasili sta se tudi ena najbolj uglednih italijanskih odvetnic, Giulia Bongiorno, in televizijska voditeljica Michelle Hunziker. Hunzikerjeva je zapisala: »Vidim, da se stvari ne izboljšujejo.«

Italijanski časopis Corriere della Sera pa je na naslovnico zapisal: »Kot ponavadi ni notri nobene ženske«.

Draghi telefoniral Napolitanu

Predsednik evropske centralne banke (ECB) Mario Draghi je po poročanju Reutersa telefoniral italijanskemu predsedniku Giorgiu Napolitanu potem. ko so se pojavile govorice, da namerava 87-letni predsednik Italije predčasno odstopiti, da bi omogočil nove volitve.

Napolitano je včeraj sicer zatrdil, da namerava na položaju ostati do 15. maja, ko se konča njegov mandat. Z odstopom bi pripomogel k rešitvi italijanske politične situacije, ki se je zapletla z volitvami prejšnji mesec. Videti je namreč, da nobeni stranki ne bo uspelo oblikovati vlade.

Z Napolitanovim odstopom bi se Italijani lahko na nove parlamentarne volitve odpravili še pred poletnimi počitnicami. Po italijanskem ustavnem redu namreč predsednik v zadnjih mesecih svojega mandata ne more razrešiti parlamenta in razpisati novih volitev.

Glavni italijanski časniki danes poročajo, da je Draghi Napolitanu po telefonu izrazil zaskrbljenost, saj je prepričan, da bi njegov odstop pustil Italijo brez vodstva v času naraščajočih napetosti na finančnih trgih, ki jih je pretresla tudi ciprska bančna kriza.

Predstavnik ECB njihovih navedb ni hotel komentirati, prav tako tudi ne Napolitanov urad.