Organizacija s sedežem v New Yorku tudi poziva Evropsko unijo, naj sprejme "konkretne ukrepe" proti Madžarski.

Po mnenju HRW je madžarska desna vlada Viktorja Orbana s spremembami ustave in številnimi novimi zakoni "oslabila pravni nadzor nad svojimi pooblastili, se vmešava v svobodo medijev in spodkopava zaščito človekovih pravic".

Poleg tega so te spremembe "v nasprotju s pravnimi obveznostmi Madžarske kot članice EU in Sveta Evrope," so ocenili v organizaciji.

Nad dogajanjem na Madžarskem v zadnjih letih so zaskrbljenost izrazili v EU, Svetu Evrope, Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) in številnih tako domačih kot tujih nevladnih organizacijah. Kritična je bila tudi ameriška administracija.

Vlada ignorirala kritike

A vlada v Budimpešti je "večinoma ignorirala" kritike, ker da ne ustrezajo dejstvom in da so politično motivirane, je za AFP povedala vodja HRW za Balkan in Vzhodno Evropo Lydia Gall. "Čas je, da Madžarska naredi korak nazaj in začne poslušati te organizacije," je dodala.

HRW je kritičen predvsem glede zadnjega paketa zakonov, ki naj bi bili diskriminacijski do žensk, veroizpovedi, homoseksualcev in tudi brezdomcev. V organizaciji opozarjajo, da je novi medijski zakon okrepil samocenzuro med novinarji.

Vlada pa je marca skušala s spremembami ustave zaobiti tudi zadnje sodbe ustavnega sodišča o temeljnih pravicah, so kritični v organizaciji. "Namesto da bi se pokorili razsodbi sodišča, je vlada iste zakone, ki so bili razglašeni za protiustavne, zapisala v ustavo in tako prepovedala sodišču, da bi o njih razsojal ... Ni bolj jasnega primera, kako madžarska vlada ne spoštuje vladavine prava," so še utemeljili v HRW.