"Otrok, ki je zagrešil hud prekršek, saj je s kovinsko palico udaril učiteljico po glavi, ostane v razredu, njegova žrtev je pred njim, vsi ostali dijaki pa se ga bojijo," je za hrvaško televizijo svoj podpis utemeljila profesorica angleškega jezika iz Zagreba Ana Majnarić.

Kot dodajajo v društvu Učitelji organizirano, so vse številnejši primeri, ko so učitelji žrtve napadov nasilnih učencev. Obstoječi sistem opominov in ukorov ne deluje, saj ne rešuje problema problematičnih dijakov, ovira pa tiste, ki so se pripravljeni učiti in delati.

Ocenjujejo, da učenci, ki ovirajo pouk, kršijo pravico do izobraževanja svojim vrstnikom, profesorji pa nimajo vzvodov za svojo zaščito. Zato predlagajo, da bi problematičnim učencem, ki resno ogrožajo delo v šolah, tudi za več dni prepovedali prihod k pouku.

Pedagogi in psihologi običajno ne prispevajo k rešitvi problemov

Pogovori šolskih pedagogov in psihologov s problematičnimi učenci večinoma ne prispevajo k rešitvi problemov, so potrdili tudi sami učenci, ki pa niso prepričani, ali je to, da bi problematične učence pošiljali domov, nagrada ali kazen.

Profesorica Lidija Žišković je za HTV ocenila, da bi bil suspenz lahko učinkovit, če bi vplival na vpis v srednje šole. "V tem primeru bi tudi starši suspenz dojemali bolj resno in bi sodelovali s šolo ter se ukvarjali z otroki," je dejala Žiškovićeva.

Podpisniki peticije pričakujejo, da bodo spodbudili ministrstvo za znanost, izobraževanje in šport k ukrepanju, preden se bo zgodil kakšen nov nasilen incident v šolah.

Zaradi obsežnih učnih programov vzgoja učencev in dijakov zanemarjena

V hrvaških šolah sicer že dlje časa opozarjajo, da je zaradi obsežnih učnih programov zanemarjena vzgoja učencev in dijakov, zato zahtevajo uvajanje vzgoje kot posebnega predmeta. Ob tem poudarjajo, da so zdravstvena, verska, državljanska ali športna vzgoja zgolj segmenti celotnega predmeta vzgoje.

Trenutno pa na Hrvaškem poteka besedna vojna med vlado in Cerkvijo zaradi vsebine predmeta zdravstvena vzgoja.