Štab za obrambo hrvaškega Vukovarja je sredi lanskega decembra saboru izročil več kot 600.000 podpisov državljanov, ki so podprli pobudo za spremembo ustavnega zakona o pravicah narodnih manjšin v delu, ki manjšini v neki lokalni samoupravi določa pravico do uporabe pisave in jezika.

Pobudniki referenduma predlagajo, da bi manjšine za uveljavitev svojih pravic, kot so dvojezični napisi na javnih površinah in ustanovah, po novem potrebovale absolutno večino in ne več le podpore tretjine prebivalcev.

Parlamentarni odbor je danes zavrnil predlog, da bi hkrati s preverjanjem podpisov od ustavnega sodišča zahtevali oceno ustavnosti predlaganega referendumskega vprašanja, kot tudi zahtevo, da bi vlada preverila podpise v razumnem roku. Minister za upravo Arsen Bauk je potrdil, da bo vlada, ko bo prejela zahtevo sabora, preverjanje podpisov zahtevala od statističnega urada. Ocenil je, da bo postopek potekal približno dva meseca.

Za državljansko referendumsko pobudo je potrebnih deset odstotkov podpisov vseh volivcev, kar je ob upoštevanju glasov diaspore približno 450.000 oz. 380.000 volivcev, ki živijo na Hrvaškem.

Hrvaški zakon ne določa roka, v katerem bi sabor moral odgovoriti na državljansko referendumsko pobudo in razpisati referendum ali ga zavrniti, a je štirimesečno izogibanje izvajanja postopka za referendum "proti cirilici v Vukovarju" sprožilo razprave o škodljivem vplivu zavlačevanja na demokratične procese v hrvaški družbi. Ne samo zaradi upočasnjenega postopka in zanikanja pobudnikov, temveč tudi zaradi škode za mednacionalne odnose in poslabšanje mednarodnega ugleda Hrvaške.

Hrvaški premier Zoran Milanović je večkrat povedal, da referenduma ne bo, dokler bo on predsednik vlade. Pojasnil je, da ne bo več možen referendum, na katerem bo večina odvzela pravice manjšini tako kot na lanskem referendumu proti istospolnim porokam.

Poslanec Samostojne demokratske srbske stranke (SDSS) Milorad Pupovac je na današnji seji odbora opozoril, da so v torek na enem izmed hrvaških novičarskih portalov objavili seznam in pozvali k bojkotu 35 trgovin in obrtnikov v Vukovarju, ki so v lasti pripadnikov srbske manjšine.

"Ali to ni fašizem?" je vprašal Pupovac, ki je spričo poslabšanja mednacionalnih odnosov kritiziral HDZ zaradi politične potuhe pri podpori Štabu za obrambo hrvaškega Vukovarja.

Hrvaška varuhinja človekovih pravic Lora Vidović je danes ocenila, da je torkov poziv k etnični diskriminaciji posledica zavlačevanja sabora pri odločitvi o usodi referenduma. Od sabora je zahtevala, naj čim prej odgovori pobudnikom in zagotovi varnost Vukovarčanov in njihovega premoženja.

Hrvaški mediji ocenjujejo, da sabor ne bo razpisal referenduma, temveč bo zahteval presojo ustavnosti referendumskega vprašanja. Pričakovati je, da bo ustavno sodišče razsodilo, da je referendum proti cirilici v nasprotju s hrvaško pristopno pogodbo z Evropsko unijo.