"Prevlaka ni ne hrvaška ne črnogorska"

Ministrica Pusićeva je danes v saboru ocenila kot neutemeljeno izjavo direktorja črnogorske uprave za nepremičnine Dragana Kovačevića, da "Prevlaka ni ne hrvaška ne črnogorska". Predstavnik črnogorske vlade je ocenil, da je polovica Prevlake črnogorska in da se mora črnogorska diplomacija boriti, da bo tako tudi ostalo.

V odgovoru na poslansko vprašanje Frana Matušića (HDZ), zakaj se nihče iz hrvaške vlade ni javno odzval na Kovačevićevo izjavo, je odgovorila, da bi bilo kontraproduktivno javno polemizirati s črnogorskim uradnikom na podlagi njegove neodgovorne izjave, ki škodi pogajanjem.

Kot je dejala, so s kolegi iz Podgorice izmenjali več diplomatskih not zaradi sporne izjave. Probleme je treba urejati s pogajanji in ne z bombastičnimi izjavami, je poudarila.

"Zelo intenzivno delamo na reševanju spora o meji s Črno goro na podlagi sporazuma o začasnem režimu v morju pri Prevlaki. Pričakujemo rešitev na podlagi dvostranskega dogovora ali arbitraže, ki bosta pripeljali do končne razmejitve," je dejala Pusićeva.

Mejo je treba urediti čim prej

Dodala je, da Zagreb in Podgorica pripravljata skupno izjavo o razmejitvi pri Prevlaki, kjer velja začasni sporazum iz konca leta 2002, ki ureja tudi obmejni režim in mejne prehode do končnega dogovora o državni meji na morju.

Poslanec Matušić je opozoril, da je začasni sporazum potekel po desetih letih od podpisa in da je treba čim prej urediti mejo na morju s Črno goro. Pričakuje, da bo hrvaška diplomacija vztrajala pri spoštovanju mednarodnega prava morja in sredinske črte v Bokotorskem zalivu "kot edine pravične rešitve".

"Upam, da bomo (Hrvaška) iskali rešitev, ki je popolnoma enaka zahtevi za rešitev spora v Piranskem zalivu v skladu z mednarodnim pravom in sredinsko črto," je dejal Matušić na seji sabora, na kateri so poslanci zastavljali vprašanja vladi.