Hollande je v televizijskem pogovoru zatrdil, da Cahuzac, ki je zaradi afere odstopil, ni "užival nobene zaščite s strani države", njegova dejanja pa predstavljajo "žalitev za državo", poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Predsednik je tudi zatrdil, da ni vedel, da ima njegov nekdanji minister račun v tujini. "Prevaral je najvišje organe države, predsednika države, predsednika vlade, parlament in preko njega francoski narod," je dejal.

Da bi v prihodnje preprečili vsakršen konflikt med javnimi in zasebnimi interesi, bodo v Franciji po njegovih besedah sprejeli vrsto ukrepov.

Tako naj bi vlada že v prihodnjih tednih predstavila predlog zakona, s katerim bodo zagotovili, da bodo ministri in poslanci prijavili vse svoje premoženje in omogočili nadzor nad njim. Tisti politiki, ki bodo obsojeni zaradi davčnih utaj ali korupcije, pa ne bodo smeli več opravljati javnih služb.

Hollande je dejal, da želi okrepiti neodvisnost sodstva, zato bo predlagal reformo vrhovnega sodnega regulatorja v Franciji, visokega sodnega sveta. O reformi naj bi glasovali še letos poleti.

Cahuzac, ki je z ministrskega položaja odstopil pred približno dvema tednoma, ko je tožilstvo proti njemu sprožilo preiskavo zaradi domnevne davčne utaje, je v torek priznal, da ima že kakšnih 20 let bančni račun v tujini. Na njem naj bi imel 600.000 evrov, trdi pa, da se denarja že deset let ni dotaknil.

Cahuzac je bil kot minister za proračun med drugim pristojen tudi za boj proti utaji davkov, zato je še toliko bolj odmevalo, da naj bi prav on svoje premoženje v tujini, natančneje v Švici, skrival pred francoskimi davkarji.

Priznanje nekdanjega ministra je sprožilo pravi politični vihar v Franciji. Opozicijska desnica in tudi del levice ostro kritizirata ravnanje vlade, medtem ko je skrajna desnica celo pozvala k odstopu vlade in sklicu predčasnih volitev.