Premier je novo zakonodajo napovedal na petkovem zasedanju vlade, ki so ga v živo prenašali po televiziji. "To predstavlja našo prvo nalogo za družbo, ki je v zadnjih petih letih trpela," je po navedbah francoske tiskovne agencije AFP dejal Cipras.

Ciprasova stranka Siriza je zmagala na januarskih volitvah z obljubo o blaženju posledic strogih varčevalnih ukrepov v zadnjih letih, ki jih je država sprejela kot pogoj za pridobitev mednarodne pomoči. Med drugim je obljubila brezplačno elektriko za 300.000 revnih družin, bivališča za 30.000 družin in odpis dolgov za posameznike in podjetja, ki dolgujejo državi.

Nova zakonodaja bo po besedah Ciprasa "zaščitila več sto tisoč oseb, ki jim grozi izguba doma". Prav tako naj bi odpravila projekt spornega rudnika zlata na severu Grčije, za katerega se je zanimala kanadska družba.

Izognili so se bankrotu

V preteklih dneh je 19 članic območja evra privolilo v štirimesečno podaljšanje programa pomoči Grčiji, ki bi se drugače danes iztekel, posledično pa bi lahko prišlo do bankrota države. Grčija bo morala zdaj do aprila oblikovati podrobnosti načrta za implementacijo obljubljenih reform.

Zaradi podaljšanja programa pomoči nekateri v Grčiji Ciprasovi vladi očitajo, da se ne drži svojih predvolilnih obljub. Tako je ta teden prišlo do prvih protivladnih protestov v Atenah, odkar je pred mesecem dni oblast prevzela levičarska Siriza.

Protestniki proti vladi so se spopadli s policijo

Na atenskih ulicah se je v četrtek zbralo okoli 450 privržencev skrajne levice, ki so izrazili svoje nestrinjanje z vladno politiko. Po shodu se je okoli 50 protestnikov spopadlo s policijo.

Protesti so se nadaljevali tudi v petek zvečer, ko se je v središču Aten zbralo več tisoč privržencev komunistične stranke in protestiralo proti dogovoru Grčije z evroskupino. Generalni sekretar stranke Dimitris Koutsoumbas je zahteval izstop Grčije iz območja evra in Evropske unije, navaja nemška tiskovna agencija dpa.