Weidmann je tako zbranim gospodarstvenikom na srečanju v organizaciji časnika Süddeutsche Zeitung povedal, da je Grčija izjemen primer v evrskem območju in da njen dolg preprosto ni vzdržen.

V prihodnjih dveh letih naj bi narasel že na 190 odstotkov bruto domačega proizvoda (BDP), kar je daleč od cilja iz drugega programa pomoči tej članici območja evra, da grški javni dolg do leta 2020 pade pod 120 odstotkov BDP.

Mnogi so že od začetka dvomili o uresničljivosti tega cilja, o katerem sta se območje evra in Mednarodni denarni sklad (IMF) dogovorila lansko jesen, zdaj pa postaja z vsakim dnem bolj jasno, da je to brez dodatnih odpisov dolga neizvedljivo.

Zasebni upniki so Grčiji že odpisali za okoli 107 milijard dolga, tako da zdaj odpis najverjetneje čaka države evrskega območja, ki pomagajo državi in verjetno tudi Evropsko centralno banko ter nacionalne centralne banke območja evra.

Weidmann, prvi mož ene od najbolj vplivnih nacionalnih centralnih bank v območju skupne valute, je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa ocenil, da bo nov odpis dolga na koncu potreben, zato da se bo lahko država vrnila na finančne trge.

Sprašuje pa se, ali je sedaj že pravi trenutek za to. Sam je bolj naklonjen temu, da mora Grčija najprej izpeljati potrebne reforme in javnofinančne ukrepe. "Odpis dolga ne reši grških problemov," je dejal prvi mož Bundesbank.

Prav vprašanje vzdržnosti javnega dolga je eno najbolj zahtevnih v usklajevanju naslednjih korakov za pomoč Grčiji. Območje evra in IMF naj bi prihodnji teden odobrila naslednji obrok pomoči državi v višini 31,5 milijarde evrov, obenem pa naj bi Grčiji dali še dve leti časa za ureditev javnih financ. To bi sicer prineslo za 32,6 milijarde evrov novih stroškov.

Območje evra si želi tudi rok za znižanje javnega dolga pod 120 odstotkov BDP podaljšati z 2020 na 2022, s čimer pa se ne strinjajo v IMF. Generalna direktorica sklada Christine Lagarde je tako ta teden na srečanju evroskupine vztrajala pri letu 2020.

Danes je pojasnila, da se pogovori nadaljujejo in da je treba vse sile usmeriti v to, da se Grčijo dokončno postavi na vzdržno pot. V IMF so sicer v četrtek namignili, da je žogica v dvorišču članic območja evra in da je IMF svoj del za zagotovitev vzdržnosti grškega dolga že izpolnil.