Kot je poudaril Hollande, ima Francija v Maliju zaenkrat 750 vojakov, njihovo število pa se bo še povečalo. "Francija bo ohranila kopenske in zračne sile," je dodal francoski predsednik in pojasnil, da bo posredovanje trajalo vsaj teden dni.

"Novi nočni napadi so dosegli svoj cilj," je ob tem novinarjem ob obisku francoske vojaške baze v Abu Dabiju po poročanju francoske tiskovne agencije AFP še zagotovil Hollande.

Francoske sile že od petka sodelujejo v ofenzivi malijskih vladnih sil proti islamističnim skupinam, ki od aprila lani nadzirajo sever države. Francija je posredovala, potem ko so oboroženi skrajneži sprožili ofenzivo proti jugu. Kljub bombardiranju s helikopterji in letali Francozom v ponedeljek ni uspelo preprečiti zavzetja mesta Diabaly in islamisti se zdaj nahajajo kakih 400 kilometrov od prestolnice.

Francoski predsednik se je kmalu po prihodu v Abu Dabi danes tam srečal z mavretanskim predsednikom Mohamedom Ouldom Abdelom Azizom. Mavretanija, ki je malijska zahodna soseda, je zaprla meje, da bi islamističnim borcem preprečila pobege na svoje ozemlje. Hollande naj bi se danes srečal še z visokimi predstavniki Dubaja in Abu Dabija.

Francosko posredovanje v Maliju podpira tudi Belgija, ki je v ta namen v državo poslala transportni letali in helikopter. Prav tako je v zahodnoafriško državo poslala okoli 80 vojakov, ki pa bodo skrbeli za opremo in ne bodo sodelovali v bojih, je danes po poročanju nemške tiskovne agencije dpa pojasnil belgijski obrambni minister Pieter De Crem.

Gre sicer za letali tipa hercules C-130, od katerih se eno že nahaja v regiji, drugo pa naj bi v Mali prispelo v sredo. Helikopter, namenjen transportu in oskrbi ranjencev, pa naj bi v državo priletel prihodnji ponedeljek.

Belgijski zunanji minister Didier Reynders je sicer pozval, naj se francosko posredovanje kar najhitreje spremeni v mednarodno posredovanje, v katerem pa bo Belgija še naprej igrala svojo vlogo. Ob tem je obžaloval počasnost mednarodnega odgovora na pohod islamistov v Maliju.