Francoska vlada predsednika Francoisa Hollanda je že sporočila, da ji lani javnofinančnega primanjkljaja ni uspelo znižati na raven, ki jo je obljubila Bruslju, njen dolg pa se je okrepil za 6,8 odstotka na 1830 milijard evrov.

"V okviru prestrukturiranja proračuna in modernizacije politike javnega sektorja resnično razmišljamo tudi o prodaji deležev v podjetjih," je v pogovoru za časnik povedal francoski minister za industrijo Arnaud Montebourg.

"Privatizacije ne izključujemo, hkrati pa ne želimo izgubiti svojih vzvodov vplivanja v podjetjih," je še poudaril minister in namignil, da bi država rada v podjetjih ohranila kontrolne deleže.

Francija je sicer neposreden ali posreden lastnik kontrolnih deležev v več podjetjih, med drugim v proizvajalcu jedrske tehnologije Areva. Poleg tega ima tudi pomembne manjšinske deleže v podjetjih, kot so telekomunikacijska družba France Telecom, letalska skupina Air France-KLM in proizvajalec avtomobilov Renault.

Montebourg ni želel povedati, katera podjetja bi bila lahko predmet prodaje, eden od neimenovanih francoskih uradnikov pa je razkril, da bi lahko privatizirali energetsko družbo EDF. Ta je v 85-odstotni lasti države.

Pomembni državni deleži v podjetjih so dediščina pretekle francoske politike, v okviru katere so državna podjetja kupovala druga podjetja, s čimer je prišlo do državnega monopola v vseh glavnih sektorjih.

Francoske oblasti so se po letu 1990 lotile obsežnih privatizacij, kontrolne deleže pa so obdržale v podjetjih, ocenjenih kot strateško premoženje, denimo v energetskih.