Lahke plastične vrečke, ki so tanjše od 50 mikronov - takšnih je kar 90 odstotkov nosilnih vrečk v EU, se za razliko od debelejših vrečk ponavadi ne uporabijo večkrat in torej hitreje končajo v smeteh. Države članice bi morale do leta 2017 v primerjavi z letom 2010 vsaj prepoloviti uporabo teh vrečk, do leta 2019 pa jo zmanjšati za 80 odstotkov.

Poslanci za dosego tega cilja predlagajo uvedbo ustreznih davkov in pristojbin, tržne omejitve ali celo prepoved trgovinam, da razdeljujejo brezplačne plastične vrečke. Izjema so le najtanjše plastične vrečke, v katere zavijajo hrano, npr. surovo meso, ribe in mlečne izdelke.

Plastične vrečke bodo do leta 2019 zamenjale papirnate

Plastične vrečke za sadje, zelenjavo in slaščice bi morale do leta 2019 zamenjati nosilne vrečke iz recikliranega papirja ali biološko razgradljive vrečke oziroma vrečke, primerne za kompostiranje.

Vse to je zapisano v osnutku zakonodaje, ki so jo v sredo z veliko večino potrdili evropski poslanci. A to je bilo šele prvo branje, tako da bo sprejemanje te zakonodaje v rokah novega sklica parlamenta in seveda držav članic.

Leta 2010 je bilo v uniji porabljenih več kot 95 milijard plastičnih vrečk, skoraj 200 na vsakega prebivalca. Tanke plastične nosilne vrečke so velik okoljski problem, še posebej onesnažujejo vode in vodne ekosisteme.