Portugalka Marisa Matias (Evropska združena levica GUE/NGL) je poudarila, da bi se bilo treba "vsaj poskusiti boriti proti takšni retoriki, ki samo napada". "Najprej je napadla Grčijo, nato je napadla Portugalsko, potem še Ciper, Italijo, Španijo, zdaj se znaša nad Slovenijo. Ta politika požgane zemlje se mora končati. Obstaja nešteto možnosti za napade in te se lahko najdejo za vsako državo v evroobmočju. Mi vsi smo Slovenija," je poudarila.

Evropski poslanec iz Nemčije Udo Bullmann (S&D) je glede težav in špekulacij, v katerih se je znašla Slovenija, spomnil, da krize evrskega območja še ni konec. Še vedno nismo dokončali domače naloge glede reforme finančnih trgov, gospodarska aktivnost ostaja šibka, je opozoril.

"Če bomo še naprej sledili smeri, ki jo narekujejo Evropska komisija in drugi v trojki, bomo probleme v posameznih državah članicah le še zaostrili, tudi v Sloveniji," je dejal. Dodal je, da "lahko iz sedanje krize izidemo samo z rastjo, ne pa z varčevanjem".

Bowles: Težava s skrbmi je, da postanejo samouresničujoče

Sharon Bowles (Alde) iz Velike Britanije, ki je tudi predsednica odbora Evropskega parlamenta za ekonomske in monetarne zadeve, pa je dejala, da je težava pri skrbeh ta, da postanejo samouresničujoče. Včasih je tako, da bolj kot protestiraš, da nekaj ni primer, bolj delaš primer iz tega," je opozorila na vprašanje glede trenutnih špekulacij o težavah Slovenije in tem, da bo naslednja na vrsti za reševanje

Njen odbor zaenkrat o razmerah v Sloveniji še ni razpravljal. Po sprejetju t. i. šesterčka je sicer del njihovih nalog tudi vodenje ekonomskih dialogov z državami, še posebej, ko Evropska komisija pripravi poročilo o njih. Po pripravi teh poročil poslanci pogosto želijo sami govoriti z državo in izvedeti, kaj si ona misli o tem poročilu, ali je pravilno ali ne.

S tega vidika "pričakujem, da nas bo v prihajajočih mesecih zanimalo govoriti tudi s slovenskim ministrom". Če namreč želi država nasprotovati ocenam komisije, če misli, da se ta moti - in to lahko seveda naredi tudi Slovenija - ji je Evropski parlament pripravljen ponuditi platformo za to na evropski ravni, je dejala.

Evropski poslanci so danes razpravljali tudi o Hrvaški.