S frackingom se pridobiva zemeljski plin iz skrilavca globoko pod površjem. Plin se pridobi z vrtanjem in polnjenjem vrtine s tekočino pod visokim tlakom, da bi povzročili razpoke v kamnini. Tehnologija je med drugim sporna tudi zato, ker se pri ustvarjanju razpok v kamninah uporabljajo kemikalije, ki bi lahko onesnažile pitno vodo.

Metodo v ZDA že nekaj časa uporabljajo, posledično pa so doživeli nov razcvet industrije z zemeljskim plinom. Strokovnjaki ocenjujejo, da bi s pomočjo frackinga ZDA lahko postale največji proizvajalec zemeljskega plina in nafte na svetu. Metodi so v Evropi precej manj naklonjeni. Francija, ki naj bi imela velike zaloge plina v skrilavcu je metodo prepovedala.

Evropski komisar za energetiko je za nemški časopis Die Welt povedal, da je skrb za okolje, kjer se nahajata pitna voda in podtalnica, povsem na mestu, a je dodal, da je strah pred posledicami frackinga prevelik. Države, kot je Nemčija, se po njegovem mnenju priložnosti, ki jih ponuja metoda, ne bi smele odpovedati.

»Če bomo dovolili poskusno vrtanje, bomo v nekaj letih vedeli precej več in imeli boljše predstave o stroških,« je povedal Oettinger.