Kot je v pismu, ki ga je pridobila francoska tiskovna agencija AFP, zapisala Malmströmova, EU v odnosih z ZDA doživljajo "občutljiv trenutek". "Medsebojno zaupanje je bilo resno načeto in pričakujem, da bodo ZDA storile vse, kar lahko, da ga obnovijo," je zapisala.

Napovedala je, da bodo v prihodnjih tednih strokovnjaki EU odpotovali v Washington, kjer bodo podrobno preučili sporazum o izmenjavi podatkov o letalskih potnikih iz leta 2012 in starejši sporazum, ki ZDA omogoča uporabo bančnih podatkov državljanov unije. Oba sporazuma sta za ZDA ključnega pomena v boju proti terorizmu in njegovemu financiranju.

"Če nam ne bo uspelo dokazati koristi sporazumov za naše državljane in dejstva, da sta bila sprejeta popolnoma v skladu z zakonodajo, bo njuna kredibilnost močno načeta in v takem primeru bom prisiljena ponovno premisliti, če so še vedno izpolnjeni pogoji za njuno izvajanje," v pismu ameriški ministrici za domovinsko varnost Janet Napolitano piše evropska komisarka.

Strokovnjaki EU naj bi z delom v Washingtonu začeli že naslednji teden. Že v ponedeljek bodo v Washingtonu stekla tudi pogajanja o prostotrgovinskem sporazumu med EU in ZDA, istočasno pa bodo potekali tudi varnostni pogovori med obema stranema, je danes potrdil predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso.

Na pogovorih naj bi "iskali pojasnila o vprašanjih, kot so zaščita podatkov in pravica do zasebnosti", je v Vilniusu danes povedal Barroso. Potrdil pa je poročanje medijev, da evropska ekipa z ameriškimi strokovnjaki ne bo načenjala obveščevalnih vprašanj.

Velika Britanija naj bi namreč na srečanju stalnih predstavnikov pri EU v četrtek vztrajala, da ti pogovori ne smejo zajeti afere vohunjenja, saj obveščevalni podatki niso v pristojnosti EU ampak nacionalnih vlad. Pogovori bodo tako omejeni na varovanje osebnih podatkov in na sporni ameriški program Prizma za prestrezanje podatkov na spletu in po telefonu.