Evropska komisija ne opozarja, da je postopek prestrukturiranja prepočasen, ampak le, da še ni dogovora o končnem načrtu prestrukturiranja, je v pisnih odgovorih poudaril vodja korporativnega komuniciranja v Hypo Alpe Adria Bank International iz Celovca Nikola Donig. »To mora biti storjeno v prihodnjih mesecih, odvisno pa bo tudi od odzivnega časa Bruslja na načrt, ki smo ga predložili 5. februarja,« je dodal.

Glede petletnega roka, v katerem naj bi države morale odprodati premoženje nacionaliziranih bank, Donig poudarja, da v evropskih pravilih takšen rok pravzaprav ne obstaja. »Pet let je časovni okvir, v katerem je običajno jasno, kako se bo prestrukturiranje zaključilo,« je pojasnil. »Pa tudi če bi bila Evropska komisija povsem striktna in bi zahtevala zaključek postopka prestrukturiranja, bi imeli čas za prodajo do konca leta 2014 - december 2009 plus pet let,« še poudarja sogovornik.

Kar se tiče prodaje slovenske Hypo banke pa Donig spominja, da so postopki priprave privatizacije stekli maja 2012. »Običajno traja več poslovnih četrtletij, preden sestavite seznam morebitnih vlagateljev, s katerimi lahko nato sedete k intenzivnim zaključnim pogajanjem,« pravi.

Avstrijska Hypo je do decembra lani zbirala ponudbe zainteresiranih vlagateljev za mrežo bank v jugovzhodni Evropi. Skupina zainteresiranih vlagateljev je tako oblikovana, Hypo pa jih bo v naslednjem koraku povabil k dodatnemu spoznavanju razmer v mreži.

Ob tem Donig poudarja, da niti EU niti skupina Hypo nista določili datuma, do katerega mora biti mreža privatizirana. »Želimo namreč ohraniti čim več fleksibilnosti, da bi našli najboljšega kupca in najboljšo ponudbo.« Ob tem pa poudarjajo, da iščejo enega kupca za celotno mrežo bank v jugovzhodni Evropi in da ne prodajajo posameznih bank.

V Hypu zagotavljajo še, da dogajanje ne vpliva na njihove stranke. Tako je lani bančna mreža v jugovzhodni Evropi pridobila 100.000 novih strank in ima sedaj 1,2 milijona komitentov. Jugovzhodna veja tudi pozitivno prispeva k rezultatom skupine, še zagotavlja Donig.

Tudi v slovenski Hypo Alpe Adrii zagotavljajo, da dogajanje na njihovo poslovanje, tako na banko kot na družbo Hypo Leasing, ne vpliva. »Obe finančni ustanovi v Sloveniji poslujeta nemoteno, skladno z načrti in strategijo ter servisirata stranke s kakovostnimi storitvami kot doslej. Seveda so varni tudi depoziti strank Hypo, tako kot so bili vedno,« poudarjajo.

Avstrijska vlada je v začetku tedna napovedala pogajanja z Brusljem glede usode podržavljene banke Hypo. Evropski komisar za konkurenco Joaquin Almunia je namreč pretekli teden poudaril, da je banka Hypo že leta 2008 prejela prvi del avstrijske države pomoči, avstrijske oblasti pa še vedno niso predložile dokončne odločitve ali smiselnega načrta prestrukturiranja za to banko.

Izvršni direktor Hypa Gottwald Kranebitter je nato na torkovi novinarski konferenci posvaril pred prisilno prodajo premoženja banke v neugodnih časih. »Kar želimo, je prilagodljivo časovno obdobje,« je poudaril. Spomnil je, da trenutno obdobje za prodajo bank, še posebej v jugovzhodni Evropi, nikakor ni ugodno, siljenje v prodajo pa bi pomenilo izgubo denarja.