S tem želi komisija olajšati življenje potnikom iz tretjih držav, ki pogosto prehajajo schengenske zunanje meje, in okrepiti varnost meja EU. Povezava bi se namreč tako približala sodobnejšemu in učinkovitejšemu upravljanju meja z uporabo najsodobnejše tehnologije.

Program za registrirane potnike bo potnikom, ki pogosto potujejo iz tretjih držav v EU ter so varnostno vnaprej pregledani in preverjeni, omogočil uporabo poenostavljenih mejnih kontrol.

Pri tem se bo uporabljal sistem avtomatiziranega mejnega nadzora na večjih mejnih prehodih, kot so letališča, ki uporabljajo to sodobno tehnologijo. Zato bo mejna kontrola registriranih potnikov veliko hitrejša kot danes. Komisija ocenjuje, da bo novi program na leto uporabilo pet milijonov zakonitih potnikov iz tretjih držav.

Potniki bi lahko na veleposlaništvih EU potrdili svojo identiteto in vstopno dovoljenje, nato pa bi lahko s čipirano kartico na primer na avtomatu na letališču dali preveriti potni list in prstni odtis ter tako vstopili v schengensko območje.

Sistem vstopa/izstopa pa bo beležil čas in kraj vstopa in izstopa državljanov tretjih držav, ki potujejo v EU. Omogočil bo elektronski izračun trajanja dovoljenega kratkoročnega bivanja v elektronski obliki in izdajanje opozoril nacionalnim organom, če do izteka obdobja dovoljenega bivanja izstop ne bo zabeležen.

S tem se bo nadomestila sedanja praksa ročnega žigosanja potnih listov, ki je zamudna, ne zagotavlja zanesljivih podatkov o prehajanju meja, ne omogoča odkrivanja prekoračitev obdobja dovoljenega bivanja na praktičen način in ni učinkovita v primerih izgube ali uničenja potnih listin.

Oba sistema naj bi vzpostavili po sprejetju ustreznih pravnih aktov, delovati pa naj bi začela leta 2017 ali 2018.