Sodišče je brez dvomov ugotovilo, da je bil Strasser v pogovorih z raziskovalnima novinarjema Claire Newell in Jonathanom Calvertom pripravljen sprejeti »100.000 evrov honorarja na leto« v zameno za vplivanje na zakonodajni proces v Evropskem parlamentu.

Po poročanju časnika Kurier je razglasitev sodbe sprejel z okamenelim obrazom.

Naj spomnimo, da so ga s položaja evropskega poslanca leta 2011 odnesli prav ti očitki korupcije.

Strasserjeve trditve, da je imel novinarja za tajna agenta, je sodnik Georg Olschak označil za ene najbolj nenavadnih, kar jih je slišal v svoji 20-letni karieri.

Kot je namreč na sodišču trdil nekdanji avstrijski notranji minister, je menil, da sta britanska novinarja v resnici ameriška tajna agenta, ki ju je želel sam razkrinkati. »Bilo mi je jasno, da sta sleparja, ki nista to, za kar se izdajata,« je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa na sodišču dejal 56-letni Strasser.

A njegove trditve je spodbijala že državna tožilka Alexandra Maruna. Kot je dejala v današnjem zaključnem govoru, je Strasser želel z lažnima lobistoma skleniti posel, ne pa odkriti njune prave identitete.

Maruna je dejala, da je Strasser zlorabil svoj mandat, da bi sam obogatel. To pa po njenem prepričanju maje temelje demokracije. Strasser je bil podjetnik, ki je poskušal skleniti posel, je ocenila Maruna.

Da na koncu ni prejel nobenega denarja, po njenih besedah ni pomembno za obsodbo. Kot je poudarila že ob začetku sojenja novembra lani, je že zgolj s privolitvijo storil kaznivo dejanje podkupovanja, poroča APA.

Strasser je bil eden od štirih evropskih poslancev, (med njimi tudi slovenski Zoran Thaler), ki so padli na limanice britanskim novinarjem The Sunday Times. Tako Strasser kot Thaler sta morala odstopiti kot evropska poslanca.