ZN imajo misijo v Liberiji že enajst let in Landgrenova je zagotovila, da bo tam ostala še naprej, da pomaga v boju proti eboli. ZN so tja poslali tudi posebno misijo za boj proti eboli pod vodstvom Anthonyja Banburyja, ki je v Monrovio prispel v ponedeljek. Agenciji Svetovni program za prehrano (WFP) in Organizacija za hrano in kmetijstvo (FAO) pa sta začeli v Liberiji skupaj z vlado izvajati oceno o varnosti hrane.

Izbruh ebole je najhuje prizadel Gvinejo, Liberijo in Sierra Leone in vse te države so bile že pred tem neto uvoznice žitaric in druge hrane. Odzivi sosed in tujine na ebolo z zapiranjem meja pa so prehrambeno stanje poslabšale in ZN želijo ugotoviti koliko pomoči bo potrebno. Vlada Liberije ocenjuje, da ji bo zaradi ebole v proračunu letos zmanjkalo najmanj 115 milijonov dolarjev.

V Dallasu zavladal kaos

V Dallasu je zaradi ebole zavladal precejšen kaos. Mediji oblegajo stanovanje Thomasa Erica Duncana, ki se je 20. septembra vrnil iz Liberije okužen s hemoragično mrzlico.

Okoli 25. septembra je začel kazati prve simptome okužbe in je obiskal Prezbiterijansko bolnišnico v Dallasu, kjer pa so mu dali antibiotike in ga poslali domov, čeprav jim je povedal, da je bil nedavno v Liberiji.

Kasneje se mu je stanje poslabšalo in v nedeljo so ga nato sprejeli v bolnišnico, nakar so mu v torek uradno potrdili okužbo z ebolo ter ga dali v izolacijo. K temu naj bi po poročanju medijev prispeval nečak obolelega, ki je posumil, da njegovega strica ne obravnavajo ustrezno in je o tem obvestil nacionalni Center za nadzor nad boleznimi in preventivo (CDC).

Bruhal tudi na ulici

V ZDA se sedaj širi strah, koga vse je Duncan morda okužil v več dneh, ko je mirno hodil okoli, čeprav je že kazal simptome ebole in je torej bil kužen. Za še dodatno paniko je poskrbela novica, da je Duncan dva dni po tem, ko so ga odpustili iz bolnišnice, bruhal na ulici pred svojim stanovanjem, nakar so ga odpeljali z rešilcem.

Simptomi ebole (vročina, bolečine v mišicah, bruhanje, krvavitev) se lahko pokažejo šele 21 dni po okužbi, vendar pa ebola ni nalezljiva, dokler bolnik nima simptomov.

Potniki, ki so bili z Duncanom na letalu, ko se je vračal iz Liberije v ZDA, tako niso v nevarnosti, saj je simptome začel kazati šele štiri ali pet dni po pristanku v domovini.

Pod opazovanjem 80 ljudi

To pa očitno ne velja za po poročanju medijev kakih 80 drugih ljudi, ki so bili v kritičnem času v stiku z Duncanom ali z ljudmi, ki so bili v stiku z njim, in jih sedaj pristojni organi opazujejo in spremljajo, ali bodo pokazale kakšne simptome.

Poleg tega so štirim najožjim družinskim članom odredili, da do 19. oktobra ne smejo zapuščati doma in ne sprejemati obiskov. K temu so zakonsko zavezani. Poleg tega morajo dati vzorce krvi, privoliti v vse zdravstvene teste in poročati o morebitnih simptomih ebole, poroča francoska tiskovna agencija AFP.