AP je podatke o poškodbah jedrskega reaktorja dobil s strani diplomatov. Razpoke v reaktorju naj bi se pojavile na vsaj enem delu zgradbe, potem ko so območje jugozahodnega Bušerja prizadeli močni potresi. Diplomati, ki so v Iranu izvajali nadzor jedrskega programa so sicer povedali, da so bile več metrov dolge razpoke vidne na zgradbi, ne pa tudi okoli izredno radioaktivnega jedra.

Jedrska elektrarna naj ne bi bila nevarna za širjenje jedrskega orožja, so pa nekatere države zaskrbljene nad njeno dvomljivo varnostjo. Iran zavrača sodelovanje z mednarodnim sporazumom o jedrski varnosti, pogoste tehnične težave pa so upravitelje večkrat prisilile v zaustavitev delovanja. Delovati je sicer pričela leta 2011, reaktor pa je ruske izdelave.

Iran prikrival poškodbe

Mednarodna agencije za jedrsko energijo (IAEA) je februarja in maja prejela podatke o zaustavitvi delovanja elektrarne, a niso prejeli razlogov.

Elektrarna se nahaja v Perzijskem zalivu, le nekaj sto kilometrov od nje pa so oddaljene Irak, Kuvajt, Savdska Arabija, Bahrajn, Katar in ZAE. Te države so še posebej zaskrblene nad varnostjo reaktorja, Savdska Arabija pa je skrb izrazila že med današnjim srečanjem IAEA na Dunaju.

Iran vztraja, da je elektrarna sposobna zdržati vse do najhujših potresov. Iranske oblasti so po aprilskih in majskih potresih mednarodni skupnosti zagotovili, da elektrarna ni poškodovana.