Grški kriminalisti so imeli srečo. Zatem ko so konec prejšnjega leta aretirali Antoniosa Kantasa, uradnika ministrstva za obrambo, ki je bil zadolžen za nakupe orožja, so v zaslišanjih izvedeli veliko več, kot so sprva pričakovali.

Kantas je preiskovalcem v Atenah zaupal, da je ob nakupu samohodnih havbic, ki jih proizvaja nemški orožarski koncern Krauss-Maffei Wegmann (KMW), prek posrednika prejel 750.000 evrov podkupnine. Že januarja so grški preiskovalci v Nemčijo poslali sporočilo, da so tri nemška podjetja podkupovala uradnike in politike pri orožarskih poslih, osumljeni v Atenah pa so ob zaslišanjih povedali še imena šestih nemških poslovnežev.

Nemški časopis Süddeutsche Zeitung je poročal, da naj bi bila vpletena tri orožarska podjetja: Atlas, Rheinmetall in Wegmann, eden od predhodnikov kasneje združenega podjetja Krauss-Maffei Wegmann. Podjetja naj bi podkupovala pri treh orožarskih poslih, pri modernizaciji podmornic razreda pozejdon, ki so jih v Atene prodali že pred desetletji, za dobavo sistema protiletalske obrambe Asrad in za samohodne havbice oziroma artilerijske sisteme PzH 2000, ki jih je dobavilo podjetje Wegmann. Omenjeni poslovneži naj bi po nekaterih navedbah zaslišanih celo spodbujali k sprejetju podkupnine, najmanj, kar so zagrešili, pa je, da so za podkupovanje vedeli in nič ukrenili, se glasijo poročila iz Aten.

Grška policija je aretirala tudi dva posrednika za posle, ki so jih v Grčiji sklepala omenjena podjetja. Nekdanji uslužbenec grške vojske Panos Efstathiou je imel s podjetjem Rheinmetall Defence Electronics sklenjeno pogodbo o svetovanju. Na zaslišanju je Efstathiou priznal, da je nekdanjega uradnika na obrambnem ministrstvu Kantasa in še deset oseb v vrhu grške vojske podkupil z več milijoni evrov, da bi zagotovil posel podjetjema Atlas in Rheinmetall.

Policija pa je zaslišala tudi Dimitriosa Papakristouja, ki je zato, da bi zagotovil naročilo 24 samohodnih havbic in s tem posel, vreden 150 milijonov evrov, uradniku Kantasu plačal 750.000 evrov. Papakristou trdi, da je menedžer podjetja Wegmann za podkupovanje vedel in se tudi sam osebno okoristil. V poslovnem svetu za takšno »operacijo« obstaja celo posebno ime: »kick back« posel je tisti, ki dajalcu podkupnine zagotovi nekaj milijonov tudi v njegov lasten žep.

Oba posrednika sta povedala, da se je prek slamnatih podjetij v Švici in na Cipru okoristilo več menedžerjev iz podjetja Atlas in Wegmann. Papakristou je od denarja, ki mu je bil nakazan za svetovalne storitve, 4 milijone porabil za to, da je podkupoval grške uradnike, vojsko in politike, toda milijonske vsote je nakazal tudi na slamnata podjetja v lasti nemških menedžerjev.

Državno tožilstvo v Münchnu je zdaj sprožilo preiskavo. Ker je kaznivo dejanje korupcije že zastaralo, bodo osumljene menedžerje preganjali zaradi utaje davkov. Kaznivo dejanje korupcije v Nemčiji namreč zastara po petih letih, utajo davkov lahko tožilstvo preganja deset let. Glede na to, kako visoke so bile vsote utajenega denarja, osumljenim kljub temu grozijo zaporne kazni.