Jezikovna in kulturna raznolikost sta univerzalni vrednoti, ki pripomoreta k složnosti in povezovanju med različnimi družbami. Generalna direktorica Unesca Irina Bokova je ob letošnjem mednarodnem dnevu materinščine še posebej opomnila na pomembnost osrednjega sporočila in letošnje teme.

"Večjezičnost daje moč in odpira nove priložnosti. Uteleša našo kulturno raznolikost in vzpodbuja izmenjavo mnenj, porajanje idej ter širi naše poglede," njene besede povzema Unescova spletna stran.

Posamezne države imajo ključno vlogo pri vzpodbujanju materinščine preko nacionalnih institucij in združenj. Pomembno vlogo imajo tako šole in univerze kot mediji. S sloganom Knjige za izobraževanje v maternem jeziku želi Unesco ob dnevu materinščine podpreti produkcijo knjig za izobraževalne namene v maternem jeziku.

Izobraževanje v maternem jeziku se v širšem smislu nanaša tako na uporabo materinščine doma kot v šolah. Knjige in učbeniki pripomorejo k bogatenju jezika in opismenjevanju v maternem jeziku. Natisnjena gradiva v materinščini so pomemben temelj za učenje.

Materinščina ima pomembno vlogo pri ustvarjanju temeljev za učenje

Unesco se za uporabo maternega jezika v dvo- ali večjezičnem izobraževalnem procesu v najzgodnejši letih zavzema, ker ima pomembno vlogo pri ustvarjanju trdnih temeljev za učenje. Uporaba materinščine doma ali v vrtcih otroke pripravlja na lažje opismenjevanje, kar jim pozneje olajša tudi učenje tujega jezika.

Danes je sicer pri mnogih jezikih opaziti manko natisnjenih gradiv, čeprav je v zadnjem času opaziti napredek. Računalniška tehnologija in relativno nizki stroški digitalnega tiska obetajo cenejše natisnjena gradiva, kar je povezano tudi z njihovo širšo dostopnostjo, še piše na spletni strani Unesca.

Mednarodni dan materinega jezika obeležujemo že 14 let v spomin na protest in smrt bengalskih študentov, ki so pred 47 leti zahtevali enakopravnost za svoj jezik. Unesco je z dnevom želel opozoriti na potrebo po ohranjanju kulturne in jezikovne raznolikosti po svetu.

Po svetu danes govorijo okrog 6000 različnih jezikov. Od tega jih po oceni Unesca polovici grozi, da bodo izginili. V povprečju na vsake dva tedna izgine po en jezik.