Republikanci so z 217 glasovi proti 210 izglasovali zmanjšanje financiranja programa bonov za hrano za 40 milijard dolarjev v naslednjih desetih letih. Bone za hrano sedaj zaradi posledic gospodarske krize prejema vsak sedmi Američan oziroma skupaj 47 milijonov. Na leto gre za to iz proračuna 80 milijard dolarjev.

"Dobesedno trgajo hrano iz ust lačnih, da dosežejo svoje ideološke cilje"

Republikanci pravijo, da ljudje itak ne želijo biti odvisni od bonov za prehrano in jim v bistvu delajo uslugo. Demokrati pa pravijo, da republikanci jemljejo hrano iz ust revežem, medtem ko se njihovi podporniki po krizi vse bolj bogatijo. "Dobesedno trgajo hrano iz ust lačnih, da dosežejo svoje ideološke cilje," je dejal tiskovni predstavnik Bele hiše Jay Carney, ki je prenesel tudi grožnjo z vetom predsednika Baracka Obame.

Ta ni potrebna, ker predlog zakona v senatu z demokratsko večino ne bo uspel, vendar pa gre za zdaj že ustaljeni ritem republikancev, da sprejemajo predloge zakonov, ki ne morejo uspeti. Najbolj pogosta tarča je zdravstvena reforma, ki jo je potrdilo tudi vrhovno sodišče ZDA. Republikanci sedaj ukinitev reforme vežejo na potrditev zakona o nadaljevanju začasnega financiranja dela vlade in na dvig dovoljene meje javnega dolga.

Ker se demokrati in republikanci niso sposobni dogovoriti o proračunu se delo vlade financira z začasnimi zakoni. Novega je potrebno sprejeti do 1. oktobra, sicer se bodo vse ne nujne aktivnosti vlade zaustavile. Oktobra bo potrebno tudi povišati sedanjo mejo javnega dolga v višini 16.700 milijard dolarjev. V nasprotnem primeru bodo ZDA plačilno nesposobna država.

Veto na vsak predlog, ki bo vzel denar zdravstveni reformi?

Bela hiša je zagrozila z vetom na vsak predlog, ki bo vzel denar zdravstveni reformi. Ta se šteje kot največji dosežek predsednika Obame in demokratov v času njegovega mandata, zato v reformo ne nameravajo posegati. Republikanci za nevarnost bankrota krivijo demokrate, ki se nočejo odpovedati zdravstveni reformi, Carney pa je iz Bele hiše sporočil, da gre za ozko ideologijo, zaradi katere republikanci ogrožajo ekonomijo, interese srednjega razreda in zanikajo zdravstveno zavarovanje milijonom Američanom.

Na cirkus v Washingtonu je opozorila tudi direktorica Mednarodnega denarnega sklada (IMF) Christine Lagarde. Ta že več mesecev avtomatične varčevalne ukrepe opredeljuje kot nespametne, ker ovirajo gospodarsko okrevanje ZDA. Ameriški trgovinski zbornici je v četrtek povedala, da je to "topo in slepo" sredstvo pretirano.

Tako kot je to že v sredo storil predsednik Federal Reserve Ben Bernanke, je tudi Lagardova posvarila pred proračunskimi spopadi, ki zmanjšujejo zaupanje finančnih trgov in negativno vplivajo na realno ekonomijo. Bernanke politike v Washington dobro pozna, zato centralna banka v sredo ni naznanila pričakovanega zmanjšanja obsega stimulacijskih ukrepov.